Pazderková se zhoupne na šále

MF DNES - - KULTURA -

Severočeské dějiště příběhu, které podle prvních ukázek pracuje i s měsíční krajinou někdejších dolů, připomene přízračnou atmosféru vykořeněnosti Rapla nebo Pustiny.

Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

Půjde prý o technicky nejnáročnější představení, co kdy Divadlo Na Fidlovačce připravilo. Do zástupu souborů připomínajících letošní kulaté shakespearovské výročí se pražská scéna rozhodla připojit s moderní inscenací Snu noci svatojánské v překladu Martina Hilského.

„Takové podhoubí, jaké tu nyní pro Shakespeara máme, je úplně nádherné,“říká herečka Iva Pazderková, která vystoupí v dvojroli Titanie/Hyppolita. Aby kus obohatila o prvky nového cirkusu, přizvala režisérka Kateřina Dušková ke spolupráci členy souboru Cirk La Putyka, výslovně choreografku Zuzanu Havrlantovou, scénografa Hynka Dřízhala a kostýmní výtvarnici Kristinu Novákovou Záveskou. „Prvky je silnější slovo, ale diváci uvidí akrobaty šplhající po lanech, akrobatky na šálách. Já sama se na šále taky zhoupnu,“popisuje Pazderková.

Vedle profesionálů se tedy v nezvyklých pozicích ocitnou i herci. „My to uděláme trochu nešikovně a oni si řeknou: Hele, to je vlastně dobrý. V našem podání je to spíš herecká než taneční akce,“směje se Aneta Krejčíková, která ve Snu ztvární Helenu.

Tvůrci slibují, že jim i přes závěsnou akrobacii a výrazné kostýmy jde především o Shakespearův text. „Obsah zůstává, vždy se tu ctí autor,“potvrzuje i Pazderková. Jako její protějšek se v dvojroli Thésea/Oberona objeví Jiří Racek, úlohu Puka alternují Jakub Albrecht a Lukáš Adam. Premiéra se plánuje na 2. prosince.

Takové podhoubí, jaké tu nyní pro Shakespeara máme, je úplně nádherné.

Festival Akcent uvádí od 24. do 27. listopadu v pražském Divadle Archa choreografii In Spite of Wishing and Wanting, s níž vlámský soubor Ultima Vez způsobil obrovský rozruch. Hudbu k projektu vytvořil bývalý člen skupiny Talking Heads David Byrne, představení o základních lidských touhách se vrací s novou generací jedenácti mužských tanečníků. (kul)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.