Basketbaloví triumfátoři. Češi se těší na španělského obra

MF DNES - - SPORT - Jaroslav Tomas hokejový reportér MF DNES

Miroslav Němý reportér MF DNES

Pokud existoval tým, jenž mohl ukončit „neukončitelnou“olympijskou nadvládu basketbalistů USA, byli to právě oni.

Peking 2008, finále – divoká přestřelka a favorit uspěl 118:107.

Londýn 2012, finále – megahvězdy NBA vítězí s velmi propocenými dresy těsným rozdílem 107:100.

Rio 2016, semifinále – letitá dominance zámoří rovněž není daleko od pádu, skóre zní 82:76 pro USA.

Tomáš Hertl je vážně smolař, který během své krátké kariéry stačil přijít o hodně. O půl premiérové sezony v NHL. O olympiádu v Soči. O velkou část posledního finále Stanley Cupu. A naposledy o Světový pohár. Teď ho čeká další pauza. Už třetí a znovu kvůli problémům s pravým kolenem.

Vše začalo hned v roce 2013 v první sezoně za oceánem, kdy ho záludně fauloval Dustin Brown z Los Angeles. Diagnóza zněla krutě: přetržený zadní zkřížený a také postranní vaz v pravém koleně.

Podruhé byl vyřazen ze hry v závěru minulé sezony a opět kvůli vazům v pravém koleně.

Nejnověji vypadl před pár dny, a byť by nemělo jít o tak závažný problém, bude mimo na pár týdnů.

Už teď je jasné, že zranění ovlivňují jeho kariéru a je jen otázkou, jak vážně. Vždyť Hertlovi bylo 12. listopadu teprve 23 let. Proto je zcela legitimní obava, aby se z něj nestal hokejový Tomáš Rosický.

Ostatně takový Martin Havlát, který

„Už jsme spolu sehráli neuvěřitelně vyrovnané duely. Čekali jsme takový znovu – a znovu jsme jej dostali. Byl to jeden z nejtěžších zápasů, jaký jsem kdy trénoval,“řekl v Riu kouč Mike Krzyzewski, hlavní režisér amerického zlatého hattricku. Pokaždé šlo o boj se Španěly. A na basketbalové triumfátory, dle výsledků druhý nejlepší tým planety, se těší i český tým; se Španělskem se utká v základní skupině mistrovství Evropy 2017, což určil úterní los. „Bude to pro nás významné utkání a skvělá prověrka, zároveň však těžký duel,“přiznává mu v začátcích v San Jose pomáhal, by o vlivu zranění na kariéru mohl vyprávět...

Uznávaný ortoped a bývalý lékař u hokejové reprezentace Radomír Holibka říká: „Koleno je hrozně složitý kloub. Pokud se jeho rekonstrukce neprovede dobře, tak to může být problém. Ale tady bych ho nehledal, protože Tomáš má v Americe tu nejlepší péči.“

Tak kde tedy? Svízel nejčastěji tkví v uspěchaném návratu. Udělat operaci je jedna věc, ale mnohem důležitější je následná rehabilitace.

Nejlepší hokej. A zase pauza

Hlavními stabilizátory kolena jsou svaly. „Vazy a menisky ho drží při záběru setinu sekundy a potom všechnu zátěž přebírají právě ony. Aby se koleno chytilo, tak se musí svaly naposilovat. Právě to je příčina většiny recidiv zranění,“popisuje Holibka.

Sportovci mají zkrátka slabý sval, který se při zátěži brzy unaví a vše pak leží na vazech.

Při náročnosti současné NHL to není složité. Hertl na začátku léta nosil ortézu, aby mu zesílily vazy, poté poctivě trénoval, ale je možné, že potřeboval víc času.

„Tak to ve vrcholovém sportu bývá,“vypráví doktor, u něhož se léčí profesionálové. „Lékaři a rehabilitační pracovníci řeknou, že hráč musí ještě vydržet, ale manažeři už tlačí, aby nastoupil, protože ho platí. S tím bojuju každý den.“

Dalším velkým nepřítelem při opakovaných zraněních bývá psychika. Holibka sice vidí jako pozitivum, že se Hertlovo mladé tělo dokáže daleko lépe regenerovat, než kdyby mu bylo 35 let a měl koleno sportem opotřebované, ale...

„Když má hráč potřetí za sebou poraněné to samé koleno, tak si dává velký pozor. Ve sportu je přitom základ, že svému tělu musíte věřit na sto procent.“

Věčný usměváček Hertl hrál nyní nejlepší hokej v životě, nechyběl na ledě při všech zásadních momentech, a trenér ho začal posílat dokonce i na oslabení. „Hrál skvěle, byl jedním z našich nejlepších hráčů,“pravil kouč Peter DeBoer.

Místo toho je před ním další rehabilitace, byť mu tentokrát „jen“odstraňovali kousky uštípnutého menisku. Uspěchat další návrat, to by se nevyplatilo. Takže původní předpovědi, že by se měl vrátit během pár týdnů, můžou vzít zasvé. „Jde o odhady, pravdu ukáže až čas,“ví Hertlův agent Robert Spálenka. české reprezentační eso Tomáš Satoranský, před odchodem do NBA hráč Sevilly a Barcelony.

Bude to podobný střet jako se španělskými fotbalisty v době největší slávy. „La roja“neboli Rudí získali medaile na třech předchozích olympiádách (stříbro, stříbro, bronz) a posledních pěti Eurobasketech (třikrát zlato, stříbro, bronz). Naposledy loni na fotbalovém stadionu v Lille dokonale zničili zlatý sen domácí Francie, když už semfinále proti ní ovládl fenomenální Pau Gasol – nejslavnější ze současné vítězné generace si připsal 40 bodů. „Je to nejlepší hráč evropské historie,“sklonil se před ním kouč šampionů Sergio Scariolo.

Tenhle Ital s věčně pečlivě ulíznutým účesem podepsal u reprezentace smlouvu až do roku 2020. Španělé by na hrách v Tokiu rádi splnili ten nejsmělejší z cílů. Jde to vůbec, lze rozbít olympijský americký val?

„Hrát proti USA je jako střet klubů s padesátinásobně jiným rozpočtem. Obrovské rozdíly jsme snížili na minimum,“řekl Scariolo v Riu.

Gasolovi je už 36 let, ale je tu zástup dalších: jeho bratr Marc, Ricky Rubio, Nikola Mirotič, José Calderón... Aktuálně 10 borců z NBA plus esa evropských gigantů. Je to družina, z níž jde strach. „I přes generační změnu věřím, že zůstaneme na špici,“řekl Scariolo. Rozhodně to má platit o příštím roce, však i Satoranský po losu uvedl: „Máme ve skupině to nejlepší mužstvo.“

V rumunské Kluži, kde Satoranský a spol. budou bojovat o postup do play-off, přijde svátek. Bez ohledu na to, který z Gasolů přijede (pokud vůbec některý), i bez ohledu na to, která esa (ne)dostanou volno. Basketbal je hra obrů, Španělé ale i mezi takovými ční do výšin.

Foto: Getty Images

Prokleté koleno Tomáše Hertla znovu vyřadily potíže s pravým kolenem, v sestavě San Jose se určitě neobjeví několik týdnů.

Superstar Pau Gasol je nejvýraznější tváří španělského basketbalu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.