POVOLÁNÍ MENTALISTA

MF DNES - - DNES ROZHOVOR -

To, že chodíte v perfektně padnoucím obleku, je součástí vaší profese? Určitě to k tomu patří. Ale musíte se v tom hlavně dobře cítit, a já se cítím dobře v tomhle. Nosím na míru šité košile s viktoriánským límečkem, protože si to se svým dlouhým krkem můžu dovolit.

Nechodí dnes kouzelníci a iluzionisté spíš v džínech a roztrhaném tričku? Ano, teď je to mezi kouzelníky trend. Umí třeba úžasné věci, ale mně pořád imponuje spíš ta stará škola mistrů, kteří uměli dělat zajímavé věci a zároveň u toho vypadali dobře.

Jak jste se dostal ke kouzlení? Pocházím ze Rtyně a můj velký vzor byl hypnotizér Břetislav Kafka. Na historkách o něm jsem v podstatě vyrostl. Sám jako dítě jsem ho už nezažil, ale četl jsem jeho knížky a slýchal historky, jako třeba když s ním seděli v hospodě a někdo ze štamgastů se ho zeptal, jestli by dokázal na dálku přivolat někoho konkrétního z vedlejší vesnice. A za chvíli se tam ten člověk skutečně objevil. Jen tak, v županu... To skutečně dokázal? Traduje se to. Každopádně mě jako malého lákalo zjistit, jestli to opravdu jde. A chtěl jsem se to naučit. Nejdřív jsem se dal na dráhu kouzelníka, protože i tam vidíte čísla jako levitace, kdy kouzelník máchne rukama a asistentka se ocitne v transu.

S čím jste začínal vy? S kouzly, která závisí na zručnosti a manipulaci. Objevování karet, květin a podobně. Triky, kdy musíte odvádět pozornost, zaměřovat se na něco jiného. Bavilo mě to a mělo to výhodu, že nemusíte mít nic při sobě. Na asistentky a drahé rekvizity jsem stejně neměl.

Ani králíka jste neměl? Měl, ale vystupoval se mnou jenom jednou. Nechtěl jsem ho moc trápit a tahat ho s sebou. Byl to spíš domácí mazlíček.

Takže mladý chudý kouzelník? Ale tohle kouzelnictví má své výhody. Když se o vás ví, že jste kouzelník, každý po vás chce něco předvést. Když jste iluzionista, nejde to. Nemáte u sebe rekvizity. Já můžu vzít cokoli, co mám po ruce – tužku, mince, karty – a lidi pobavit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.