Nursultan Nazarbajev

MF DNES - - ZE SVĚTA -

metropoli z Almaty (někdejší Alma-Ata) právě tam, mnozí se mu smáli, jiní si ťukali na čelo.

Ambiciózní a vizionářský bývalý příslušník vysoké sovětské nomenklatury to však s pomocí ekonomického růstu a obřích zásob nerostných surovin dokázal. Sezval nejlepší světové architekty, kteří se postarali o řadu velkorysých futuristických projektů. Za všechny lze jmenovat třeba Chán Šatyry, gigantický 150 metrů vysoký „stan“, nebo ocenárium, jedno z nejvzdálenějších od mořského pobřeží. Dnes 76letý prezident vládne Kazachstánu od počátku roku 1990 – jiného prezidenta země nepoznala. Předtím byl šéfem tamní komunistické strany. Zemi pozdvihl ekonomicky, je však kritizován za neřešení korupce, svobody slova i za nespravedlivé volby.

Někdo by řekl nesmyslná megalománie, jiný splněný sen, který Kazachům dodal nebývalé sebevědomí. V roce 2012 nazval britský server BBC Astanu „nejpodivuhodnějším hlavním městem světa“.

Nazarbajevovi asi nejlépe sedí označení kultivovaný autokrat. Přestože je ve světě často kritizován, doma mnohé Kazachy stále okouzluje. I v běžné řeči ho důvěrně oslovují „elbasy“, vůdce národa, případně papá. Bude-li metropole nakonec opravdu pojmenována po něm, obyvatelé by to nejspíš přivítali.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.