MF DNES - - EKONOMIKA - Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Od jednoho z největších soukromých obchodníků s benzinem, opavské firmy FAU, chce stát 200 milionů korun jako ručení za jeho obchodního partnera. Ten údajně nezaplatil DPH z nafty dovezené ze Slovenska. Finanční správa má podezření, že šlo o podvod a že se na něm FAU podílela.

Distributorská firma však není jediná, na koho se stát zaměřil. Daňoví poradci se shodují, že zavedení kontrolního hlášení o DPH prověřuje finanční správa u všech společností, které mezi sebou obchodují. A ty se musí bránit podezření, že se do podvodu úmyslně zapletly.

„Podvodníci, kteří chtějí krátit DPH, potřebují prodat zboží tak, aby inkasovali DPH při prodeji. Odběratelem se tak může stát nic netušící seriózní firma, která zboží koupí a nabídne dál,“říká Jan Rambousek, daňový poradce specializovaný na DPH a procesní právo a zakládající člen Unie daňových poplatníků.

Do prošetřování podezřelých se podle daňových poradců začaly díky informacím z kontrolních hlášení finanční úřady pouštět daleko častěji. Loni tímto způsobem doměřily na DPH 10,6 miliardy navíc, což je dvakrát více než v roce 2013. A dá se čekat, že letos toho bude ještě víc. „V současné době spouští daňová správa hloubkovou analýzu údajů z kontrolních hlášení,“upozorňuje Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel poradenské firmy KODAP.

Kde nic není, ani stát nebere

Když se kontrolní hlášení zavádělo, sliboval ministr financí Andrej Babiš, že finanční správa nebude zbytečně zatěžovat poplatníky kontrolami a soustředí se na ty, kteří jí vyjdou z analýzy hlášení jako podezřelí. Jenže to je teď pro finanční správu skoro každý, kdo s podvodníkem byť vzdáleně obchodoval.

Kontrolní hlášení umožnilo daňové správě vidět obchodní vztahy firem jako na dlani. Vidí, u koho v řetězci se daň ztratila a kdo od podvodné firmy nakupoval. A protože na podvodné firmě, kryté bílými koni, si stát zpravidla už nic nevezme, finanční správa okamžitě startuje po obchodních partnerech firmy, kteří za DPH v určitých situacích ručí.

Zákon vymezuje dvě automatické situace – pokud firma za zboží (služby) zaplatila na jiný bankovní účet než ten, který má dodavatel registrovaný na webu daňové správy, anebo pokud obchodovala s firmou, která

se dostala na seznam nespolehlivých plátců DPH (rovněž na webu, aktuálně jde o 6,5 tisíce firem).

Kromě toho se ručení může uplatnit, když daňová správa prokáže, že se odběratel na krádeži DPH podílel. „Odběratel ručí, pokud o tom, že jeho dodavatel neodvede DPH, věděl nebo vědět měl a mohl,“říká Petra Petlachová, mluvčí finanční správy.

Takový případ se řeší i v případě zmíněné FAU. Ze Slovenska šla totiž nafta do FAU přes pět dalších firem, v jejichž orgánech seděli zřejmě bílí koně. Správce daně se jí snaží prokázat, že o průšvihu tušila. Firma vědomou Podvodník neodvede Zadrží FÚ

Finanční úřad nedostane DPH (8) od podvodníka A. Když to zjistí, hojí se na odběrateli C v řetězci, kterému nepošle vratku DPH (nebo ji po něm vymáhá zpátky) a snaží se mu prokázat, že o podvodu mohl nebo měl vědět.

účast na podvodu odmítá, tvrdí, že jde o útok konkurence.

Do podvodného řetězce se může snadno dostat i firma, která z daňového úniku neprofituje. Hrozí jí, že daň zaplatí dvakrát – jednou v rámci faktury svému dodavateli a podruhé finančnímu úřadu, který jí neuzná nárok na odpočet.

Firmy by tak měly být připravené na to, že se jich při prošetřování (tzv. postup k odstranění pochybností) finanční úřad zeptá, jestli si prověřovaly své obchodní partnery. „Například u obchodu za 100 milionů by smlouva neměla být ústní,“říká Jiří Žežulka, bývalý šéf daňové Společnosti provozovateli druhého největšího e-shopu s elektronikou Levneelektro.cz, finanční správa v červnu zablokovala majetek. Podezírá ji ze zapojení do podvodu, ve kterém se ztratilo přes 40 milionů na DPH. Zboží nakupovala z Polska přes řetězec firem, z nichž některé neodvedly DPH. Petr Václav, spolumajitel firmy, tvrdí, že se stal obětí šikany ze strany úřadů. Plynárenské firmě jednomu z největších dodavatelů zemního plynu na českém trhu, loni na podzim finanční úřad zadržel 430 milionů korun jako ručení za nedoplatek DPH u jednoho z jeho obchodních partnerů, firmy Impetro. Tu finanční správa podezírá z podvodu.

správy, nyní daňový expert ve společnosti Apogeo. Podle něj se finanční správa dívá na podmínky obchodu a jejich dodržení, na možnost reklamace zboží, chce důkazy o předání zboží, o způsobu platby, o tom, jak se podnikatelé zkontaktovali. Podezření může budit i to, že se podnikatel sejde s majitelem firmy, která mu zboží následně dodá přes tři další společnosti.

Finanční úřad si může všímat i toho, že někdo nakupoval od firmy, která sídlí na hromadné adrese, kde ani nemá vlastní kancelář. Jenže nic takového zákon nezakazuje, ani nikdo nemá povinnost to zjišťovat. Podobně úřad považuje za podezřelé, když má jednatel obchodního partnera bydliště na obecním úřadě – tam totiž bývají hlášeni bezdomovci využívaní podvodníky jako bílí koně. Ale i podnikatelé, kteří si nepřejí uvádět v obchodním rejstříku své pravé bydliště.

Není přitom na firmě, aby dokazovala svou nevinu. „Pokud chce správce daně využít test ‚vědět mohl nebo měl‘, je pro daňový subjekt nebezpečné něco dál uvádět, protože důkazní břemeno přešlo na správce daně, tak nechť to prokazuje,“radí Rambousek.

Finanční úřady začaly v souvislosti s kontrolními hlášeními obesílat firmy, které se ocitly v obchodním řetězci spolu s podvodníkem. „Správce daně je informuje, že se subjekt ocitl v pozici ručitele za pachatele a může za něj daň preventivně zaplatit,“říká Rambousek. Říká, že zaplacení může firmu ohrozit. Když peníze pošle, přizná tím pochybnosti o průběhu obchodu a splní znalostní test, tedy že o úmyslu neodvést DPH „vědět mohla“.

Jakmile se společnost do hledáčku finančního úřadu dostane, je dost obtížné z něj zase zmizet. „Mám případ, kdy dodavatel v kontrolním hlášení zaměnil kolonku dodání zboží a uvedl to do reverse charge. I když podal opravné kontrolní hlášení, správce daně skočil na jeho odběratele a na další v řadě a udělal ostudu všem seriózním firmám. Ty jsou teď obtěžovány šetřením finanční správy,“říká Rambousek.

Finanční úřady rozjely hon na ručitele DPH.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.