Čajovna

MF DNES - - NÁZORY -

Zoutsidera favoritem. Ani Alain Juppé, ani Nicolas Sarkozy. Na čele francouzské politické pravice se po zdrcujícím vítězství v prvním kole primárek strany Republikánů vynořil třetí vzadu: François Fillon. Dlouhodobě podceňovaný politik, známý svým klidem a oddaností, který představil radikální programovou vizí, již dlouho nikdo nebral vážně. Dokáže bývalý premiér, jenž ze hry definitivně vyřadil ostře sledovaného (a svého) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, probudit ducha gaullismu? O tom rozhodne druhé kolo primárek tento víkend.

Hrdina katolické pravice

Ještě pár týdnů před prvním kolem primárek (pravice a středu), jež mobilizovalo na čtyři miliony voličů, se mu posměšně říkalo Droopy. Podobně jako postava stoického baseta z komiksu, i Fillon měl večer 20. listopadu důvod „být šťastný“– stal se totiž nečekaně „hrdinou“francouzské pravice. A stačilo málo, aby získal 50 procent hlasů a triumfoval zcela. Pouhých šest procent mu chybělo, aby se nemuselo konat druhé kolo.

Protikandidát Juppé, který získal 28,6 procenta, přitom dominoval po osmnáct měsíců všem průzkumům. Dynamiku Fillonova nástupu zaznamenal Juppé až dva tři dny před prvním kolem primárek, když Fillonovo skóre náhle narostlo o osm procentních bodů. Nikdo nečekal tak vysoký zisk u muže, jemuž Sarkozy, jenž vypadl z boje po zisku 20,6 procenta hlasů, říkal v čase, kdy byl Fillon v čele vlády, pohrdavě jen „spolupracovník“.

Jak vysvětlit takový vzestup? Stojí za ním především Fillonova cílená kampaň, orientovaná přímo na podporu pravicového elektorátu, který ještě v roce 2007 vsadil na Sarkozyho a jeho „strategii zlomu“. Juppé, vystupující umírněně, usiluje zároveň o voliče středu a ty zklamané hollandismem, mluví o „šťastné identitě“.

Fillon, praktikující katolík, neodmítá ani podporu těch, kteří vystoupili v ulicích proti homosexuálním sňatkům, jež umožnila zákonem socialistická vláda. Ale brání se zjednodušení: „Katolík ano, tradiční určitě ne, reakcionář určitě ne, konzervativec určitě ne,“řekl v rozhovoru pro rádio Europe 1. „Dokladem budiž, že člověk, který chce vše změnit, je přímým opakem konzervativce.“

Oproti Sarkozymu nebylo Fillonovi nikdy nic tak cizí jako okázalé předvádění se na veřejnosti. Dokázal jasně oslovit voliče, kteří jsou znepokojeni nárůstem teroristických hrozeb, jež provázejí mandát socialistického prezidenta Françoise Hollanda.

Cílí programem na ty, kteří hodlají odhodlaně bránit identitu země proti nebezpečným projevům „kazatelů z mešit“. Zákaz opuštění území a sledování muslimských představitelů patří k cílům „bezpečnostní kapitoly“jeho programu. Juppé, starosta Bordeaux, rovněž katolík, naopak bývá v posledních dnech svými protivníky přezdíván Ali Juppé.

Nikdy nebyla Francie natolik oslabena jako v posledních letech, kdy se na jejím území odehrály krvavé atentáty (Paříž, Nice, Saint-Etienne-du-Rouvray). Zejména smrt čtyřiaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela, jehož zabili teroristé Islámského státu letos v červenci, otřásla populací, pro niž je katolictví historicky zdrojem identity.

Na Fillonovu stranu se v týdnu rychle postavili Sarkozyho „sirotci“, v jeho prospěch se vyslovují i blízcí stoupenci populistické

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.