Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

Národní fronty. Jádro jeho elektorátu tvoří, ať už přiznaně, či nikoliv, tradicionalisté, odhodlaní katolíci, mluvící hlasitě o „uchování hodnot“, nespokojení se socialistickými „společenskými reformami“. V tomto duchu se i v Evropě stále více radikalizuje také umírněná pravice a pod dojmem vítězství Donalda Trumpa v USA na sebe bere různé podoby. Fillonova politická podoba má střih elegantního katolického integristy, jenž ekonomickým programem koketuje s nostalgickým dědictvím Margaret Thatcherové.

Fillon imponuje tím, že klade důraz na tradiční rodinu, výchovu a školství, hodlá zrušit pětatřicetihodinový pracovní týden a v neposlední řadě rázně zatočit s přebujelou administrativou. Chce zrušit místa 500 000 funkcionářů. Juppé mluví diskrétně jen o polovině z nich.

Střední Evropu by mělo zajímat, že proti Juppému, jenž s ním postupuje do druhého kola primárek, prosazuje Fillon trvale úzké vztahy s putinovským Ruskem – a zrušení protiruských sankcí. Kreml neskrýval nadšení nad „senzační událostí“, jež z Fillona, účastníka diskusních fór v Sankt Petěrsburgu (proslulém prokremelském Valdajském klubu), dělá více než souputníka „boje proti terorismu“.

Ruský tisk píše o Fillonovi jako o „Putinovu příteli“– a historicky o velmi pravděpodobném „konci osy Paříž–Berlín“. Tyto úvahy není nutné přeceňovat, ale mávnout rukou nad nimi nelze. K odkazu generála Charlese de Gaulla se však Fillon nepřiblíží poklonkováním Rusku.

Před druhým kolem primárek, které se uskuteční 27. listopadu, je ve hře mnohem více než šťastný příběh francouzského politika. Fillon, jenž má velkou šanci vyhrát, nedávno v rozhovoru pro Le Figaro Magazine upozornil na to, že se nacházíme v „evropské existenční krizi“. Návrat k uvědomění si křesťanských kořenů považuje za stejně důležitý jako fakt, že dějiny nezačaly Francouzskou revolucí.

Druhé kolo není jen opakováním prvního. Může být zároveň kolem, v němž se znovu sečtou všechny plusy i minusy; Fillon má podle posledních výzkumů o 600 000 hlasů a třicet procentních bodů více. Věřte ale dnes výzkumům.

Fillon, praktikující katolík, neodmítá ani podporu těch, kteří vystoupili proti homosexuálním sňatkům.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.