Chytili mě s perníkem Tady se dějí horší věci. A lidí, kteří takto obchodují, je tady v Hrádku víc.

Syn jí sliboval dovolenou snů. Místo toho je zatkli na Novém Zélandu s pervitinem.

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES Artur Janoušek reportér MF DNES

Když začal třiačtyřicetiletý Jiří K. v květnu chodit po Hrádku nad Nisou a vyprávět, že za pár týdnů letí na Nový Zéland, známí si klepali na čelo.

Ví se o něm, že má dluhy, rád se napije, zahraje automaty a desítky tisíc na letenky a pobyt by dohromady nedal. Přesto Jiří se sedmdesátiletou matkou odletěl. A i jí sliboval: Je ti už sedmdesát, a tak se podíváš na dovolenou, na kterou nikdy nezapomeneš. Uvidíš Thajsko, Austrálii, Nový Zéland i Havaj.

Když ono středeční odpoledne přidal na Facebook fotografii letounu Airbus A330 společnosti Qantas, focenou přes sklo odbavovací haly, s komentářem, že cestuje z letiště Suvaranabhumi v Bangkoku do Aucklandu na Novém Zélandu, lidem v Hrádku už to nedalo a zaráželo to i rodinu. Té Jiří vyprávěl, že jede s matkou do Německa za prací. Konkrétně: osm kilometrů přes hranice do Žitavy.

Místo toho jej s matkou po pár hodinách letu zadrželi na letišti na Novém Zélandu s kufry plnými pervitinu, které vyzvedli právě v Bangkoku. „První, co mě napadlo, když jsme se to dozvěděli, bylo: Co tam dělají? Takový kus cesty. Vůbec jsme neměli tušení, že někam letí,“vypráví dnes sestra muže, který je ve vazbě a čeká ho na přelomu března a dubna soud. Za pašování pervitinu hrozí doživotí.

Předhodili je tygrům

Rodina i matka ale nevěří, že Jiří by byl organizátorem. Spíše jen slyšel na lákavou nabídku. „Nebyl by schopen to zorganizovat, jsem přesvědčena, že je někdo předhodil tygrům. Jestli měl povahu přijmout takový kšeft kvůli penězům, nevím,“kroutí hlavou sestra.

Hrádek teď žije příběhem české dvojice a řeší, jak se matka se synem k takové zásilce a obchodu vůbec dostali. Málokdo pochybuje, že by nebyli bílými koňmi – kurýry s finančními problémy, které si drogové gangy najímají.

O „bílém“byznysu se ve městě debatuje na každém kroku. A názorů, kdo všechno o obchodu věděl a kolik měla cesta vynést, je tu slyšet spousta. Poloha města u německých hranic (s velkou saskou kupní silou) a zároveň blízko polských hranic (se zásobárnou léků pro výrobu omamných látek, které jsou v Polsku běžně prodejné) dělá z Hrádku ideální místo pro vařiče i prodejce drog.

„Tady se dějí horší věci. A lidí, kteří takto obchodují, je tady víc. A že by oni byli organizátoři? Tomu tu nikdo nevěří, “říká tajemně žena v samoobsluze blízko bytu „českých pašeráků ze Zélandu“.

Jak to bylo s organizací cesty, teď ví zřejmě jen Jiří, kterému na Zélandu hrozí za pašování doživotí. Matka dokola opakuje, že o drogách nic netušila. Zarážející je, že za celou dobu ji nenapadlo zeptat se, kde na nákladnou dovolenou, na jaké nikdy v životě nebyli, najednou syn vzal, ani to, proč mají v plánu navštívit tolik míst a proč zrovna Thajsko a Nový Zéland. „Ať udělal co udělal, pořád je to můj syn,“řekla rodině.

Nicméně i novozélandská policie usoudila či uvěřila, že matka o pravém důvodu cesty a drogách v kufrech nic netušila a posloužila tak spíše jako křoví.

„Propuštěna byla bez soudního řízení kvůli vysokému věku, zdravotnímu stavu a proto, že jí nebyl prokázán vědomý úmysl spáchat trestný čin,“řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. „Už by jí nemělo nic hrozit,“dodala

Lord Voldemort

Po příletu do Prahy ji hned na letišti vyslechla česká policie. Mimo jiné se jí vyptávala na mladého sedmatřicetiletého podnikatele pocházejícího z Hrádku nad Nisou, kterého řada lidí ve městě označuje za strůjce celé cesty a toho hlavního v pozadí celého příběhu. Jeho jméno ale málokdo vysloví a v příhraničním Hrádku se o něm mluví podobně jako o černokněžníkovi lordu Voldemortovi z knihy o Harrym Potterovi. Tedy o tom, „jehož jméno se nesmí vyslovit“.

Tajemný podnikatel, jehož identitu MF DNES zná, dnes žije v Německu, létá často do Vietnamu, kde podniká. Chvíli před zatčením Čechů byl v Bangkoku, v Sydney a na Novém Zélandu. Právě tam u něj policie stěry slin ověřovala, zda není pod vlivem drog.

V minulosti nabízel zprostředkování práce v Německu, obchodoval s drogerií i oblečením. Sám sebe teď líčí jako člověka, který vozí do chudých zemí dětem sladkosti a hračky. S akcí Jiřího K. a jeho matky prý nemá nic společného. Nutno dodat, že nikdy nebyl kvůli drogám obviněn ani souzen.

V jedné z diskusí na internetu sám o sobě napsal, že „už má dost toho nesmyslného podněcování k nenávisti a neustálého osočování z obchodu s drogami. Chce bydlet tam, kde je teplo a lidé si váží života“. Tvrdí, že svědomí má čisté. „Nebudu mít s drogama nikdy nic společného, a to ani kdybych neměl mít na chleba,“napsal. Facebookový profil, na který ještě nedávno přidával snímky ze svých cest i komentáře k dění v Hrádku nad Nisou, teď zmizel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.