Zákaz segwayů: Visí první značky, pak přijdou pokuty

MF DNES - - PRAHA - — Veronika Kratochvílová

Silueta jezdce na segwayi v červeném kolečku. Přesně takové značky budou uživatelům dvoukolých vyvažovacích vozítek znepříjemňovat od včerejška život. Ačkoliv jejich zákaz papírově platí v Praze 1 a části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4, Smíchova, Libně, Holešovic a Letné již od letošního července, kvůli chybějícímu značení nebylo možné jej vymáhat.

Značky omezující vjezd segwayů se však objevily až včera, po čtyřech měsících od zákazu. První byla umístěna na nároží ulic U Prašného mostu a Jelení u zastávky Pražský Hrad. V celé metropoli by jich postupně mělo být rozmístěno víc než 600 na zhruba 250 místech. Magistrát za jejich výrobu a osazení zaplatil přes 4 miliony korun.

Dost času na přípravu

„Doufám, že ještě o víkendu projedeme se zákazníky naši obvyklou trasu. Vzhledem k tomu, že dosud nebylo jasně vymezeno, kudy jezdit můžeme, nebo nesmíme, tak jsme naše oblíbené okruhy zatím neupravovali. Až značky začnou definitivně platit, budeme muset přistoupit na nějakou alternativu, to je jasné,“uvedl Jakub Jelínek ze společnosti Segway Fun.

Jedna z nejoblíbenějších vyhlídkových tour na segwayích začíná u Karlova mostu, stáčí se úzkými křivolakými uličkami Malé Strany do Petřínského parku a odtud zpět kolem Lennonovy zdi přes Maltézské náměstí a Kampu. „Chodím tudy každé ráno do práce, a nejenže se nemůžu obvykle prodrat davem turistů, ještě vždycky čekám, než přejede nějaká skupinka těch bláznů na segwayích,“stěžuje si obyvatelka Jana Zimová. „Těším se, že za to teď policisté snad už konečně budou dávat pokuty. Ještě jsem neviděla, že by tu někoho zastavili,“dodala.

„Aby strážníci mohli pokutovat, je nutné mít osazené všechny značky a musí uplynout čtrnáctidenní lhůta. Je to tak vypočítané, že by to během dvou týdnů Technická správa služeb měla stihnout,“vysvětlil mluvčí magistrátu Vít Hofman. „Byl bych rád, aby vše začalo fungovat nejpozději od začátku nového roku. Provozovatelé všech těch firem měli dostatek času, aby se dané situaci přizpůsobili,“řekl pro MF DNES náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Za porušení zákazu bude hrozit všem jezdcům bloková pokuta do výše dva tisíce korun. „Máme naštěstí nápady, jak naše trasy upravit, napojíme se třeba na cyklostezky. Největší průšvih je to kolem Václavského a Staroměstského náměstí. Tam měla policie a Česká obchodní inspekce řádit dávno. Obávám se, že teď to opatření spíše uškodí slušným firmám. Kdo segwaye provozuje načerno, bude klidně riskovat dál,“podotkl Jelínek.

Bez segwayů Pracovníci včera instalovali na rohu ulic Jelení a U Prašného mostu první značku zakazující vjezd segwayů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.