Staví se více, ale volných bytů je málo

MF DNES - - PRAHA -

Trh s novými byty v Praze roste. Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje, která mapuje developerské projekty v metropoli za tři čtvrtletí letošního roku, v Praze vzniká 13 877 nových bytů v 121 projektech. To je asi o sto bytů více než v roce 2015.

„Z tohoto relativně velkého počtu však bylo zájemcům o nové byty k dispozici jen něco málo přes tři tisíce volných bytů. Zbylá část byla již prodána či rezervována,“píše se ve studii. O nové pražské byty je totiž extrémní zájem. „Aktuální poptávka po vlastním bydlení je nejsilnější za posledních deset let. Pokud tento trend vydrží i příští rok, mohlo by dojít k tomu, že se vyprodají i nemovitosti, které doposud zájemci opomíjeli,“popisuje Michal Pich z realitního serveru RealityČechy.cz. Reálná nabídka bytů dostupných ke koupi je proto ve skutečnosti malá.

Vůbec nejvíce se letos stavějí byty v Praze 9, kde v osmi developerských projektech vzniká 1 739 nových cyklistické a pěší mobility. Návštěvnost těchto stránek je kolísavá. Měsíčně si ji zobrazí několik stovek lidí. Po červnových akcích a po Evropském týdnu mobility se ale návštěvnost vyšplhala až k několika tisícům. Podle Hofmana by se v příštím roce měla podpořit novým informačním letákem.

Malý rozpočet

Příčinou neznámosti projektu mezi Pražany tak zřejmě může být podfinancovanost celé akce. „O projektu ví málo lidí z toho důvodu, že byl na propagaci mizivý rozpočet v porovnání s projektem Praha hlavní město sportu. Na celý projekt byl

O projektu ví málo lidí z toho důvodu, že byl na propagaci mizivý rozpočet.

bytových jednotek. V těsném závěsu je Praha 3, následovaná Prahou 18.

Zvedá se cena

Co se týče ceny bytů, jsou mezi městskými částmi velké rozdíly. V okrajových částech Prahy se průměrná nabídková cena nových bytů pohybuje mezi 45 až 54 tisíci korun za metr čtvereční, zato například v Praze 4, 5 nebo 6 částka často neklesne pod 80 tisíc korun za metr čtvereční.

Policisté zastavovali cyklisty a jezdce na koloběžkách a kontrolovali, jestli mají osvětlení a reflexní prvky podle zákona. Pokud požadavky nesplnili, mohli dostat i pokutu. Po zaplacení obdržel hříšník dárek od zástupce magistrátu v podobě chybějícího osvětlení a reflexních prvků. Je otázkou, zda to bude k čistšímu ovzduší v Praze stačit.

Aktuální ceny za byty jsou nejvyšší za posledních deset let. Podle analýzy vzrostly meziročně ze sedmapadesáti tisíc korun za metr čtvereční na třiašedesát tisíc. „Vysoká poptávka se výrazně podepisuje na cenách bytů,“vysvětluje Pich. Pokud bude o nové byty stále velký zájem, budou se prý developeři pouštět nadále do nových projektů. Ochotu lidí investovat do nemovitostí ale může narušit chystané zvýšení úrokových sazeb u hypoték. (baj)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.