Česko zachraňuje tureckou elektrárnu. Zazimuje ji

MF DNES - - EKONOMIKA - Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Česká exportní banka půjčila téměř 12 miliard na stavbu problematické turecké elektrárny Adularya, nyní půjčí i na její zazimování zhruba 54 milionů, aby se ohrožená investice neznehodnotila.

Podle informací MF DNES banka tento týden podepsala smlouvu s Vítkovicemi Power Engineering o zakonzervování rozestavěné elektrárny na zimu. „Část smluv na zazimování již podepsána byla, další jsou těsně před podpisem. Stěžejní je vývoj situace, smluvní strany nepovažujeme v této fázi za vhodné,“uvedl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Banka bude muset Turkům na konzervaci půjčit – domluvila se na zhruba polovině z původně avizovaných čtyř milionů eur, což dělá asi 54 milionů korun. Je připravena úvěr případně rozšířit. Práce by měli provádět stávající dodavatelé, tedy Vítkovice Power Engineering a jejich subdodavatelé. Firma je však aktuálně v úpadku.

Ve vládním materiálu, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, se proto uvažuje o tom, že by Adularyu zakonzervovala strojírenská Škoda Praha (dceřinka ČEZ).

Během týdne či dvou by se mělo se zazimováním začít, nejprve je však třeba vyřídit administrativu – víza, letenky a na místo dopravit techniku. Akce bude trvat několik týdnů.

Dalším krokem při záchraně těchto peněz bude cesta ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka do Turecka, která by měla proběhnout 12. až 13. prosince.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové však nejde o akci na zachraňování elektrárny, ani se nekoná kvůli dvěma zadrženým Čechům podezřelým z příslušnosti ke kurdským milicím YPG. Nicméně premiér Bohuslav Sobotka podle Lagronové Zaorálka poprosil, zda by téma elektrárny při jednání nezmínil a nepřipravil půdu pro cestu ministra průmyslu Jana Mládka.

Na stavbu elektrárny půjčila Česká exportní banka přes 13 miliard korun, Turci zatím čerpali 11,7 miliardy. Dokud nezačne dodávat proud, nemají Turci z čeho splácet.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.