Ožije konečně metro v poli?

Holý prostor u stanice Letňany koupil i s velkým kancelářským projektem Lidl

MF DNES - - PRAHA - Martina Vyroubalová spolupracovnice MF DNES

Holá pláň obklopující z jedné strany konečnou stanici metra C v Letňanech má nového majitele. Pozemky i s ambiciózním kancelářským projektem, k jehož stavbě existují všechna potřebná povolení, koupil od německého majitele v první půli listopadu řetězec Lidl. Blíží se snad konečně zastavění vysmívaného „pole“u metra?

Svoji developerskou činnost původní vlastník – firma Hochtief – už delší čas postupně utlumuje nejen v Česku, ale i doma v Německu. Projekt nabízela k odkupu přes rok a půl. „Byl prodán spolu s pozemkem a korporátní základnou,“sdělila za společnost Hochtief Helena Šimková. Povolování výstavby šesti administrativních budov a hotelu, který později také překreslili na kanceláře, se táhlo od roku 2008.

Bližší informace neřekneme

Zástupci původního majitele ještě v druhé půli letošního roku žádali stavební úřady Prahy 9 a 18 o prodloužení platnosti některých vydaných dokumentů. Z výpisů z obchodního rejstříku lze vyčíst, že Lidl nově ovládl společnosti Inserta, ACL Investment a Euripus, kterým u konečné metra mezi ulicemi Prosecká, Tupolevova, Beranových a Kbelská dohromady patří přes 6,5 hektaru pozemků.

„Můžeme potvrdit, že jsme se stali vlastníky pozemků v Praze-Letňanech. Vzhledem k ještě probíhajícím

jednáním však v tuto chvíli nemůžeme poskytnout bližší informace,“odmítla uvést další podrobnosti k parcele u stanice metra mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Zda Lidl koupil kompletně připravený projekt pouze proto, že byly pozemky na prodej výhradně společně s ním, anebo vydaná povolení a prováděcí dokumentaci ke kancelářím pro svůj záměr alespoň zčásti využije, nechtěla komentovat. Není tak jasné, zda ho zcela smete ze stolu, či upraví. Dá se však předpokládat přinejmenším začlenění obchodních prostor.

Stavba na několik etap

Přestože firma Hochtief mohla už několik let stavět, pravděpodobně kvůli nedostatku zájemců ani nezačala. Kanceláře, které původně měly být hotové v roce 2015, jeden čas za účelem zmapování zájmu nabízela k pronájmu přes realitní kancelář. Oficiálně své důvody nevysvětlila. Že jde o velmi ambiciózní projekt, potvrdil už v minulosti jednatel společnosti Peter Noack.

„K šesti stavbám existuje platné stavební povolení. V případě hotelu, u něhož developer dodatečně žádal o změnu využití rovněž na administrativní objekt, je vydané platné územní rozhodnutí. Tento sedmý objekt se povoloval samostatně,“uvedl vedoucí odboru výstavby v Praze 18 Václav Ryčl.

Protože je záměr v prováděcí dokumentaci rozčleněn na několik fází, nový majitel by podle něj klidně mohl uskutečnit jen některou, například postavit pouze dvě kancelářské budovy. K upravenému zbytku by pak dodal nové podklady k projednání.

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vnímá ale jednostranné využití pozemku jako problematické. „Není naší kompetencí posuzovat situaci na realitním trhu. Co se však týče urbanistických hledisek, rozhodně považujeme za vhodnější zástavbu s pestřejší škálou využití, která je kromě jiných předností i odolnější právě v případech proměn trhu,“uvedl mluvčí IPR Adam Švejda.

Připouští ale, že vystoupit z metra uprostřed polí není ideální. „Vybudovaná infrastruktura a stanice metra působí jako nedokončený fragment,“doplnil. Vzhledem k velké rozloze zatím nezastavěného území je širší okolí konečné metra v Letňanech podle IPR pro město strategickou a již ojedinělou lokalitou.

Strategická oblast u metra

Navrhuje proto pořízení aktuální územní studie, která má být podkladem pro případnou změnu územního plánu. „Měla by se zaměřit na navržení nejvhodnějšího způsobu urbanizace území, aby město bylo po zrušení stavební uzávěry připraveno na předpokládaný razantní vstup developerů a investorů do této velmi atraktivní lokality a mohlo zde tyto aktivity úspěšně usměrňovat,“doplnil Švejda.

To se však plochy patřící Lidlu nedotkne. Dřívější stavební uzávěru v plánu „Velkého rozvojového území Letňany–Kbely“zrušil Nejvyšší správní soud už roku 2012 na podnět jednoho z majitelů půdy. A Pražský veletržní areál uvažovaný dříve na konečné linky C zřejmě zůstane natrvalo na současném provizorním místě, takže nic případným záměrům Lidlu nebrání.

Foto: Svoboda & Williams

Sedm budov s náměstím Konečná metra C v Letňanech je dlouho vysmívanou stanicí, protože končí v „polích“. To by měl změnit kancelářský projekt u kruhového objezdu. Otázkou je: Kdy?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.