Nejhezčí jedli mají v Brně

MF DNES - - Z DOMOVA -

přitom zaslali úřadům i kopie faktur na pohřby, které pro spolek a jeho členy zajišťovali. Například majitel pohřební služby z Litoměřic Petr Rambousek úřad vyzval, aby nekontroloval jen dokumenty spolku za letošní rok, ale od jeho založení v roce 2013.

Nezisková organizace Tobit vznikla v roce 2013. Jako první v Česku začala aktivně řešit tabu kolem pohřbívání mrtvě narozených dětí a plodů po potratu. Poukazovala na problém zdravotnických zařízení, která vesměs komplikovala, nebo dokonce znemožňovala vydání dětí zemřelých před porodem k řádnému a důstojnému pohřbení.

Předsedkyně spolku Jana Vališová tvrdí, že členové Tobitu zajistili celkově osmnáct pohřbů mrtvě narozených dětí. Výkonný ředitel píšící novelu o pohřebnictví, řešící právě i pohřbívání mrtvě narozených dětí, pak zajistil podle ní pět pohřbů těl dětí, která by jinak skončila

Mohlo by dojít k ohrožení dobrého jména ministerstva.

Ov nemocnicích v biologickém odpadu.

Asociace pohřebních služeb tvrdí, že ačkoliv stát vyplácí jako pohřebné pět tisíc korun, pohřeb se dá udělat mnohem levněji.

„Náklady na pohřeb mrtvě narozeného dítěte jsme spočítali na dva tisíce korun v průměru,“řekl předseda Asociace soukromých pohřebních služeb ČR Jaroslav Mangl. Stát bří strukturované koule v oslnivě bílé barvě spolu s fialovým nasvícením působí velmi výrazně. Také proto patnáctimetrová jedle, která vyrostla na brněnském náměstí Svobody, vyhrála hodnocení odborníků.

Máme za sebou první adventní neděli, během níž se na náměstích většiny měst tradičně rozsvěcely vánoční stromy. MF DNES oslovila odborníky – Tomáše Kopeckého z designérské komunity na TopDesigner.cz, grafičku Alici Linhartovou a architekta Ondřeje Chybíka, aby posoudili, který strom se podle nich povedlo nejlépe nazdobit.

Barvou letošních Vánoc je bílá a fialová. Vyplývá to z prezentací na letošním vánočním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Bílá dodá dekoracím a ozdobám, koulím a baňkám ledový nádech, fialová ho podtrhne a zdůrazní. Přesně tuhle módní barevnou kombinaci brněnská jedle splňuje.

„Moderní stromek zdobený pro sebevědomé evropské město,“sdělila Linhartová.

„Má atraktivní a pestré ozdoby, které nepůsobí přeplácaně. Oproti minulým letům jde o velký posun k lepšímu,“míní Chybík.

Vysoké hodnocení získal i strom z Liberce. „Jemná pavučina světýlek, zářivé ozdoby a pravá vánoční hvězda na konec,“řekl Kopecký.

Líbil se také ostravský strom díky slavnostnímu, promyšlenému aranžmá a pravidelnému tvaru se světly radnice v pozadí. Některá města zvolila bohaté zdobení, jiná střízlivější, ale přesto vkusné. Vkus a sytost vyplácí bez ohledu na to, kolik pohřeb stál, 5 tisíc korun. Za loňský rok vyplatil úřad práce celkově 2 731 dávek a za prvních devět měsíců letošního roku pak 1 981.

V pozadí kauzy přitom hoří spor ministryně Karly Šlechtové a Asociace pohřebních služeb právě o kvalitu připravovaného zákona o pohřebnictví, na kterém pracuje Kotrlý. Novelu zákona o pohřebnictví, kterou už schválila vláda, nyní pochválil premiér Bohuslav Sobotka.

„Novela je úspěchem ministerstva pro místní rozvoj. Legislativa už hodně zastarala, jsem rád, že ministerstvo začalo aktivně jednat,“řekl Sobotka po bilanční schůzce s ministryní Šlechtovou.

Podle Jaroslava Mangla je však návrh nového zákona pro mnoho pohřebních služeb likvidační. „Ministerstvo nezapracovalo žádné odborné připomínky asociace, řada věcí v novele je komplikací pro podnikání v oboru,“kritizoval Mangl.

Ledově modrý strom v Hradci Králové má jedinečné kouzlo. Střízlivé nazdobení působí vkusně. Možná ale mohl být ozářen dozlatova, aby ladil s historickými budovami.

Ve Zlíně mají krásně rostlý strom, dostatečně syté, ale nepřehnané zdobení, pár dominantních prvků v podobě zářivých koulí.

V Příbrami trochu strohé a nahodilé.

Krásně rostlý strom v Jihlavě by si zasloužil víc ozdob.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.