TOP 09 volila vedení v Praze, ve své „baště“

MF DNES - - Z DOMOVA - Pavel Švec reportér MF DNES

Moravskoslezští záchranáři už třikrát využili speciální sanitku určenou pro převoz vysoce infekčních pacientů. Naposledy v pátek v ní přepravovali nemocné nemluvně. Dříve převážela například cestovatele s malárií. Podobný vůz má od srpna k dispozici jen záchranná služba v Moravskoslezském kraji. Speciální sanita je určena k zásahu u pacientů s vysoce nakažlivými chorobami a u nemocných se selháním životních funkcí. Jde například o exotické choroby, jako jsou malárie či ebola. Vůz může být využit i u pacientů s tuberkulózou či agresivní formou jiné infekční choroby. Jako první v Česku má totiž sanitka zcela oddělenou kabinu řidiče a ambulantní prostor. Vůz stál téměř šest milionů korun a záchranáři jej zaplatili ze státního příspěvku. (ČTK)

Krajský sněm pražské TOP 09 o víkendu zvolil nového předsedu pražské TOP 09. Stal se jím pražský zastupitel a bývalý radní Martin Dlouhý. Dlouhý ve funkci vystřídal dosavadního předsedu, starostu městské části Praha-Libuš a poslance Jiřího Koubka. Sněm zvolil rovněž tři místopředsedy. Těmi se stali zastupitel a bývalý náměstek primátora Jiří Nouza, starosta Prahy 14 Radek Vondra a místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš. Členy předsednictva se stali starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, pražský zastupitel Marek Doležal, zastupitelka Prahy 8 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová, zastupitel Prahy 10 Ondřej Počarovský a zastupitel v Praze-Újezdě Filip Kračman. (ČTK)

Ta povinnost je známá již více než čtyři roky, kdy ji schválili poslanci. Úkol nechat si zkontrolovat kotel do konce letošního roku však Češi nechali na poslední chvíli. Krom tradiční české povahy to oslovení topenáři přičítají slabé kampani státu i radnic. Až teprve před třemi měsíci se majitelé domků rozhoupali a většina techniků se od té chvíle nezastaví.

„Máme tisíciprocentní nárůst počtu – revize se týkají kotlů na pevná paliva (uhlí, dřevo, biomasa) o tomto uvedeném tepelném výkonu. Jedná se i o krbové vložky a krbová kamna s výměníkem, jež slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění. Kamen, která nejsou napojena na ústřední vytápění, se povinnost netýká. Zpravidla se jedná o servisní techniky jednotlivých značek kotlů. Seznam techniků a kontakty na ně lze nalézt na stránkách asociace (www.aptt.cz a hospodářské komory. Dnes jich je přes 1 600. právnických osob až padesát tisíc korun.

„Někteří technici mají za sebou již stovky kontrol, přesto mají v pořadníku další stovky před sebou a je dosti pravděpodobné, že do konce roku nebudou schopni všechny naplánované kontroly provést,“říká výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký.

Přitom hodně záleží na tom, v jaké části Česka majitelé domků žijí a jaký typ kotle mají. Podle oslovených techniků jsou i místa, kde si lidé kontrolu objednají a do pár dní je vše vyřízeno. Ale označit konkrétní region, kde je situace v klidu, nebo naopak v těžkých problémech, však možné není. Revize nikdo centrálně neeviduje.

Kontrola za tisícovku. Nejmíň

– do tohoto data musí být kontrola provedena. Od 1. 1. 2017 si může úřad obce s rozšířenou působností vyžádat doklad o kontrole. Nejpozději za dva roky se musí kontrola opakovat. – na tolik podle oslovených techniků nejčastěji vyjde kontrola kotle, plus cestovné. Jsou však i dražší. Kontrola trvá asi hodinu a s technikem je možné se domluvit i na víkendovém termínu.

na cestovném pro technika. I když jde o poměrně zajímavé peníze, někteří topenáři o smysluplnosti zákona – jenž má za cíl zlepšit kvalitu ovzduší – pochybují.

„Tyhle povinné revize jsou strašná volovina. Pokud i nadále budeme přikládat neekologické uhlí, nic moc neřeší,“řekl MF DNES před časem například topenář Josef Fusík z Bílova. u domácností v případě právnických osob Toto zákon nestanovuje. Technik by měl naopak poradit, jak zajistit správný provoz topeniště.

Vyškolených techniků s potřebnou certifikací je dnes v Česku k dispozici asi šestnáct stovek. To je dvakrát více, než tomu bylo ještě v polovině roku. Jejich seznamy jsou na stránkách Asociace podniků topenářské techniky a také hospodářské komory.

Z faktu, že stále ohromný počet domácností nesplnilo zákon, navíc vyplývá, že se problém kvůli zaneprázdněnosti kontrolorů zřejmě přenese i do dalších let. Stejně jako u aut se totiž musí nejpozději za dva roky kontrola opakovat.

Na druhou stranu si lze jen těžko představit, že od Nového roku budou „natěšení“úředníci procházet ulicemi a u každých dveří se dožadovat potvrzení o revizi. Pravděpodobně budou spíše reagovat až na podněty od sousedů nebo si vyšlápnou na ty, z jejichž komína se opakovaně valí hustý kouř.

Lidé začali revize kotlů řešit na poslední chvíli. Technici jsou zavaleni objednávkami. Někteří technici mají za sebou již stovky kontrol a další stovky v pořadníku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.