Obnovitelné zdroje dostaly razítko Komise

MF DNES - - EKONOMIKA -

Evropská komise schválila podporu energie z obnovitelných zdrojů v Česku. Vyplatit by se mělo 37 miliard, o zbývajících několika miliardách se ještě jedná. Majitelé zelených elektráren v posledních týdnech žili v nejistotě, zda dotace včas získají. Bez peněz by se někteří mohli dostat do finančních problémů.

Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Podle dřívějšího vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Souhlasem komise podmiňoval výplatu peněz český Energetický regulační úřad.

Komise uvedla, že dospěla k závěru, že opatření podpoří cíle Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu, aniž by došlo k nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže.

„Opatření rovněž zahrnuje mechanismus přezkumu, který zajistí, aby zařízením nebyla poskytována nadměrná kompenzace a aby podpora byla omezena na nezbytné minimum potřebné k dosažení cílů režimu,“dodala Komise. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.