Řetězce prodávají cizí jídlo levněji než české

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Brož redaktor MF DNES

Čeští zemědělci a potravináři kritizují obchodní řetězce, že domácí potraviny záměrně nabízejí dráž než srovnatelné produkty zahraničních výrobců. To značně snižuje poptávku po českém jídle.

MF DNES proto porovnala ceny českých a zahraničních výrobků na základě dat shromažďovaných serverem Akčníceny.cz.

Ukazuje se, že kritika je často oprávněná. Například Jihočeské máslo z největší tuzemské mlékárny Madeta stálo letos téměř po celý rok 39,90 korun, v listopadu zdražilo na 42,90. Ve stejném cenovém rozpětí se v průběhu roku pohybovalo i máslo dalšího českého výrobce Tatra Hlinsko.

Oproti tomu Alpské máslo Meggle vyráběné v Bavorsku bylo podle dostupných dat o korunu levnější, a to navzdory výrazně vyšším mzdovým nákladům na jihu Německa. Největší cenový rozdíl mezi produktem Madety a německým máslem byl loni v předvánočním období, kdy se vyšplhal na tři koruny.

Levnější než české potraviny jsou obvykle i zahraniční džusy, jogurty nebo plísňové sýry.

Podle potravinářů zahraniční řetězce záměrně nastavují nižší marži na zboží ze „svých“zemí, aby vyhověly požadavkům tamních vlád a podpořily tamní výrobce.

„Nižší cena může být kromě nižší marže dána i skrytými exportními subvencemi,“říká šéf agrární komory Miroslav Toman.

Oslovené řetězce na dotazy MF DNES nereagovaly, šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková argumentaci výrobců už dříve odmítla. Podle ní je za rozdílnými cenami to, že zahraniční výrobci pracují efektivněji a potraviny dokážou levněji vyrobit.

MF DNES porovnala ceny domácích a dovezených potravin v Česku. Potvrdilo se, že zahraniční výrobky prodávají obchodníci za nižší ceny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.