Češi stavějí ze strachu bunkry

MF DNES - - FRONT PAGE -

Václav Janouš reportér MF DNES

Dřív firmy stavěly rodinné domy, dnes se specializují na podzemní bunkry. Jedna z nich, Tebrix Safety Homes, právě dokončuje 28. kryt u nové vily.

Češi se ze strachu před bezpečnostním vývojem ve světě opevňují. A poptávka roste. „Většinou je chtějí majetnější lidé, dvě třetiny jsme postavili v okolí Prahy,“říká jednatel Tebrixu Michal Terendy. Bunkrů, jež majitele chrání před přírodními katastrofami, průmyslovými haváriemi i atomovými či chemickými zbraněmi, letos v Česku vyrostlo několik desítek.

Průměrný kryt pro čtyři až šest lidí vybavený pro přežití tří měsíců pod zemí vyjde na 3 až 3,5 milionu korun. Stěny má z 30 centimetrů širokého železobetonu a je v hloubce tří metrů. Většinou mají několik místností, vlastní zásobárnu vody, napojení na monitoring meteorologické, radiační i chemické situace a systém varování před událostí, to vše za pancéřovými dveřmi.

Ve Švýcarsku jsou privátní kryty běžné. Podle šéfa odboru ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru Daniela Miklóse však v Česku jde o výstřelek bohatých. „Soukromé kryty nejsou systémovým řešením, protože je lepší mít lidi pod dohledem a vědět o nich, než když se někdo soukromě schová pod zem,“říká Miklós.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.