Žonglování s cenou léků

MF DNES - - Z DOMOVA - — Iva Bezděková

Přicházející ministr zdravotnictví tvrdí, že je třeba zastavit vzrůstající spoluúčast pacientů, a to hlavně v doplatcích na léky. Jak ale zjistila MF DNES, Češi doplácejí každý rok na léky méně a patří k zemím s nejnižší spoluúčastí.

„Musím zamezit tomu, aby plíživě vzrůstala ekonomická spoluúčast pacientů,“uvedl ještě před příchodem na ministerstvo Miloslav Ludvík. Jako příklad uvedl doplatky pacientů za léky.

Část pacientů s některými diagnózami vysoké doplatky skutečně zatěžují – jde například o pacienty s Parkinsonovou nebo Crohnovou nemocí či o lidi s chudokrevností. Drtivá většina ostatních pacientů naopak doplácí za léky stále méně peněz. Z údajů lékárníků je zřejmé, že letos si pacienti ze svého zaplatili za léky na recept až o 25 procent méně než před třemi lety.

„Tento trend je patrný jak z celkových celostátních čísel, tak z údajů za naši ústavní lékárnu,“odpovídá na dotaz MF DNES šéf nemocničních lékárníků Michal Hojný.

Trend potvrzují také data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Zatímco v roce 2013 doplatili pacienti v celém Česku za léky 3,3 milionu korun, loni pouze necelých 2,8 milionu. Pokles je patrný například i v pražské lékárně IKEM, kde Michal Hojný pracuje. „Před třemi lety tu platil pacient průměrně 125 korun, letos v průměru jen 94 Kč. To znamená pokles o 25 procent,“upozorňuje Hojný.

Česko navíc obecně patří k zemím s nejnižší spoluúčastí pacientů. Někteří lékaři proto nechápou, proč nový ministr žádá ještě větší snižování doplatků za léky.

„Je to jen populistické prohlášení na získání voličů ČSSD,“říká na adresu ministra brněnský urolog Igor Motil. „Doplatky na léky jsou u nás nejnižší na světě, nevím, kam by je chtěl snižovat. Současný stav vede k tomu, že farmaceutické firmy u nás snižují ceny léků a bují tak vývozy levných léků z Česka do EU,“podotýká lékař.

Podobný názor má i předseda zdravotního výboru parlamentu, onkolog Rostislav Vyzula (ANO). „Prohlášení nového pana ministra je možné chápat i jako předvolební taktiku, ale raději se ho osobně zeptám, jak to myslel.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.