Žonglování s cenou léků

MF DNES - - Z DOMOVA - Iva Bezděková reportérka MF DNES — Iva Bezděková

Autor vzájemně si odporujících výroků i kontroverzních rozhodnutí. Manažer, který vymýšlel důvody, proč by veřejnost neměla vědět, za kolik „státní“nemocnice nakupují léky či zdravotnický mate- riál. Do čela ministerstva zdravotnictví dnes prezident jmenuje dosavadního ředitele pražské fakultní nemocnice Miloslava Ludvíka, o němž toto všechno platí.

Premiér Bohuslav Sobotka si ho do svého týmu vybral jako schopného manažera, který úspěšně vede největší českou nemocnici už šestnáct let. Na ministerstvo přichází s heslem Rovné zdravotnictví pro všechny. „Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent, nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat,“říká Ludvík.

Jenže to byl právě on, kdo před pěti lety rozvířil kauzu „kulichů“tedy protekčních pacientů, jimž je poskytována zvláštní péče. Na veřejnost tehdy uniklo video, v němž Ludvík popisuje, jak se nemocnice bez peněz od nich neobejdou.

Obhajoba kulichů ovšem není jediným „hříchem“nastupujícího ministra. Jen letos na sebe šéf Motola stihl upozornit hned několikrát.

Z Motola musel odejít Klíček

Před pár týdny Ludvík z Motola „vyštípal“Nadační fond Klíček, jenž se zde 23 let staral o deset lůžek, která si za symbolickou cenu mohli pronajmout blízcí nemocných dětí.

Přestože petici na záchranu ubytovny podepsalo na třináct tisíc lidí, Klíček musel prostory posledního října vyklidit. Vedení nemocnice se odvolávalo na novelu zákona o nakládání s majetkem státu. Argumentovalo, že prostory potřebuje

Přicházející ministr zdravotnictví tvrdí, že je třeba zastavit vzrůstající spoluúčast pacientů, a to hlavně v doplatcích na léky. Jak ale zjistila MF DNES, Češi doplácejí každý rok na léky méně a patří k zemím s nejnižší spoluúčastí.

„Musím zamezit tomu, aby plíživě vzrůstala ekonomická spoluúčast pacientů,“uvedl ještě před příchodem na ministerstvo Miloslav Ludvík. Jako příklad uvedl doplatky pacientů za léky.

Část pacientů s některými diagnózami vysoké doplatky skutečně zatěžují – jde například o pacienty s Parkinsonovou nebo Crohnovou pro zdravotní sestry a ubytování pro příbuzné hospitalizovaných pacientů dokáže zajistit samo.

Zakladatelka nadace Markéta Královcová tvrdí, že Ludvík dokáže v jednáních bez uzardění nemluvit pravdu. Jako příklad uvádí situaci, kdy Ludvík stále měnil důvody, proč výpověď Klíčku dává.

„Nejprve tvrdil, že je to kvůli novele zákona o nakládání s majetkem státu, ačkoli samotná novela ve vztahu k naší práci žádnou změnu nepřinesla. Poté začal mluvit o skladu nábytku, což byl logistický nesmysl. Po čase přišel s tím, že v dotyčných místnostech nemocnice bude ubytovávat sestry, což ale nejde, protože pokoje nemají vlastní příslušenství. Následně tedy důvod změnil na ubytovávání ukrajinských sester – jako kdyby ukrajinským sestrám měl stačit nižší standard. Když jsme poukázali na nehoráznost takového tvrzení, přišel pan ředitel s tím, že prostory budou třeba pro ubytovávání sester v době, kdy mají pohotovost na telefonu,“popisuje Královcová.

Krok šéfa FN Motol se nelíbí ani některým poslancům kontrolního výboru. „Budu chtít po novém ministrovi vysvětlení, proč FN Motol dala Nadačnímu fondu Klíček výpověď z užívání prostor. Stávající důvody jsou pro mě neuspokojivé,“říká poslanec a člen výboru Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Pereme levně, tak to změníme

V létě pak MF DNES zjistila, že se Ludvíkova nemocnice chystá svěřit vlastní dobře fungující prádelnu komerčním firmám, což může celkový provoz prodražit. „Technologie je zastaralá, tudíž horší kvalita vypraného prádla a vysoké náklady na provoz,“odůvodnila krok mluvčí špitálu Pavlína Daňková. Soukromá firma, které chce provoz prádelny svěřit, ji má zároveň zrekonstruovat za zhruba nemocí či o lidi s chudokrevností. Drtivá většina ostatních pacientů naopak doplácí za léky stále méně peněz. Z údajů lékárníků je zřejmé, že letos si pacienti ze svého zaplatili za léky na recept až o 25 procent méně než před třemi lety.

„Tento trend je patrný jak z celkových celostátních čísel, tak z údajů za naši ústavní lékárnu,“odpovídá na dotaz MF DNES šéf nemocničních lékárníků Michal Hojný.

Trend potvrzují také data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Zatímco v roce 2013 doplatili pacienti v celém Česku za léky 3,3 milionu korun, loni pouze necelých

Zatímco většina nemocnic zveřejňuje ceny u téměř všech smluv, Motol je u čtvrtiny nezveřejňuje vůbec.

150 milionů korun.

Motol přitom dnes pere za zhruba 11 milionů ročně, což je méně, než kolik vydají i řádově menší nemocnice v krajích. Podle odborníků v oboru jsou náklady na chystanou rekonstrukci přemrštěné. „Samotné stroje nutné k provozu prádelny v nemocnicích se prodávají maximálně do 60 milionů,“odpověděl na dotaz MF DNES jeden z výrobců pracích technologií. Další jeho slova potvrdil.

Motol nebyl schopný vysvětlit, v čem spočívá výhoda plánované změny. Za jednoznačné plýtvání označil záměr vedení nemocnice také Jiří Exnar, bývalý dlouholetý předseda Asociace prádelen a čistíren. „Po takové rekonstrukci by dokázal Motol vyprat pro všech pět velkých nemocnic v Praze. Tlaky komerčních prádelen na rušení 2,8 milionu. Pokles je patrný například i v pražské lékárně IKEM, kde Michal Hojný pracuje. „Před třemi lety tu platil pacient průměrně 125 korun, letos v průměru jen 94 Kč. To znamená pokles o 25 procent,“upozorňuje Hojný.

Česko navíc obecně patří k zemím s nejnižší spoluúčastí pacientů. Někteří lékaři proto nechápou, proč nový ministr žádá ještě větší snižování doplatků za léky.

„Je to jen populistické prohlášení na získání voličů ČSSD,“říká na adresu ministra brněnský urolog Igor Motil. „Doplatky na léky jsou u nás nejnižší na světě, nevím, kam by je chtěl snižovat. Současný stav vede k tomu, že farmaceutické firmy u nás snižují ceny léků a bují tak vývozy levných léků z Česka do EU,“podotýká lékař.

Podobný názor má i předseda zdravotního výboru parlamentu, onkolog Rostislav Vyzula (ANO). „Prohlášení nového pana ministra je možné chápat i jako předvolební taktiku, ale raději se ho osobně zeptám, jak to myslel.“ vlastních nemocničních prádelen a na přechod k drahému pronájmu prádla jsou bohužel patrné v řadě nemocnic včetně FN Motol,“dodává.

Balonek ze zlata

Dosavadní šéf Motola se také zapsal do povědomí jako hlasitý odpůrce chystaného registru smluv, který měl ukázat, za kolik nemocnice nakupují léky nebo zdravotnický materiál. Byl to právě Ludvík, který veřejnosti vysvětloval, proč by bylo lepší, kdyby nemocnice tuto povinnost neměly. „Například do nemocnice v noci přivezou pacienta s infarktem, který potřebuje atypický stent, tedy ‚balonek‘ do neprůchodné cévy. Pokud by platil registr smluv, sestra by ve dvě hodiny ráno musela poslat objednávku, počkat na potvrzení a pak teprve může stent použít. Životy pacientů tak mohou být ohroženy,“namítal tehdy Ludvík. Tato argumentace však nesedí. Jeden stent stojí kolem deseti tisíc korun, kdežto povinnost zveřejňovat smlouvy se týká jen nákupů nad 50 tisíc korun.

„Onen balonek by musel být přinejmenším ze zlata, aby stál více než padesát tisíc a podléhal tak zákonu,“říká Jiří Skuhrovec z organizace Rekonstrukce státu, která zveřejňování smluv prosadila. Nakonec povinnost nemocnic zveřejňovat smlouvy zůstala.

Ekonomové nyní vyhodnocují, jak se jednotlivé nemocnice k povinnosti zveřejňovat smlouvy stavějí. „Zatímco většina nemocnic zveřejňuje ceny prakticky všech smluv, Motol u čtvrtiny nezveřejňuje ceny vůbec a u velké části smluv zveřejňuje jen stropové ceny, takže není možné zjistit, za kolik nemocnice reálně nakupuje,“říká Skuhrovec.

Právě na vztahy státních nemocnic s firmami se chce po příchodu nového ministra zaměřit kontrolní výbor parlamentu. MF DNES požádala v pondělí Ludvíka, aby se k jednotlivých kauzám vyjádřil. Do uzávěrky tohoto vydání se tak nestalo.

Foto: Petr Topič, MAFRA

A teď na ministerstvo Šestnáct let stál Miloslav Ludvík v čele největšího špitálu v zemi - fakultní nemocnice v pražském Motole. Od zítřka povede resort, v jehož čele se za 23 let vystřídalo 19 ministrů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.