V krytu jako doma

Pod svými domy si bohatí Češi stavějí bunkry, ve kterých chtějí přežít budoucí katastrofy.

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Vpřízemí moderní hranaté vily se nedaleko běžného vchodu nacházejí menší masivní dveře. Poněkud nelogicky úplně v rohu. Vedou do podzemí, do míst, kde by jeho majitel mohl v případě potřeby přežít tři měsíce. Na čtyřiceti metrech čtverečních, spolu s dalšími pěti lidmi.

Pan Petr investoval téměř čtyři miliony korun do podzemního krytu, který jej má ochránit například v případě války vedené zbraněmi hromadného ničení.

„Proti chemickému útoku, biologickému, jadernému i v případě přírodních pohrom,“vyjmenovává úspěšný podnikatel a vysvětluje, proč si kryt pod novým domem za miliony korun postavil: „Z obavy z budoucnosti, z bezpečnostní situace v Evropě a i jako trezor. Pro mě je taková investice smysluplná,“říká o své stavbě severozápadně od Prahy.

Kryty podobné tomu jeho jsou nejběžnější, jaké lidé dnes stavějí. Nacházejí se dva až tři metry pod zemí, aby je zemina chránila před tlakovou vlnou, a vstupuje se do nich dveřmi s pancéřovým zámkem nebo poklopem o velikosti metr krát metr. Poklop je klíčový – musí být vodotěsný, plynotěsný a protipožární.

Zapuštěn může být jak venku v terénu, tak i v plovoucí podlaze či dlažbě. Pod ním vede schodiště s odtokovými kanály na vodu a na jeho konci jsou pak pancéřové trezorové dveře.

V běžném bytě by za nimi byla předsíň, tady odhlučněná strojovna s dieselovým agregátem, který vyrábí elektřinu, baterie a hlavní přívod nafty z nádrží. Kryt pak má kuchyňku, malý obývací prostor a ložnici. Přesněji v rohu jsou postele, naproti nim sprchový kout, záchod a spižírna se zásobou potravin na tři měsíce.

Vysílačka i čerstvý vzduch

V třicet centimetrů širokých železobetonových zdech jsou zapuštěny protichemické filtry a hepafiltry kterými proudí čerstvý vzduch. Ty hlídají čidla.

Kryt má vodu přivedenou z vlastního vrtu, zároveň nádrže na pět tisíc litrů i elektroohřev. Podzemní „pevnost“je připojena i na elektrickou energii a záložní baterie, které dieselový agregát dokáže dobít za 2,5 hodiny. Kryt má i vlastní kanalizaci s čističkou, radiostanici, kamery, odvlhčovač vzduchu nebo elektrické topení, pokud by při běžné teplotě mezi 15 až 18 stupni, která zde panuje, bylo majiteli zima.

Vše, co vede nad povrch, jako například ocelová silnostěnná roura pro přívod vzduchu nebo anténa od vysílačky, je maskované. Třeba jako zahradní houpačka.

Mnozí architekti se nad novým fenoménem podivují a tvrdí, že většinou jde o výstřelek bohatých podnikatelů, který oni do konceptů nových domů zařazovat nechtějí. „Tento trend stavět si bunkry byl v minulosti již v západní Evropě a zřejmě motivuje lidi i to, že například v Německu se dnes hovoří o civilní obraně a o tom, že se lidé mají zásobovat,“popisuje člen představenstva České komory architektů renomovaný architekt Michal Gabriel.

V Česku ovšem stavbám krytů nic nebrání, naopak je několik norem a zákonů, které jejich stavby upravují.

Aby kryty plnily svůj účel, musí mít stavebník přesně definovány hrozby, před kterými se chce chránit. I proto ředitel jedné z největších českých stavebních firem budujících podzemní stavby říká, že musí jít o velmi nákladné a složité stavby. „Je třeba stanovit odolnost, konkrétní hrozby a vzdálenosti například od možného výbuchu. Stavby prováděné hornickým způsobem v hloubce přes tři metry přitom už spadají pod báňské předpisy,“říká ředitel firmy Ko-Ka, stavící tunely či metro, Štěpán Moučka.

O lidech ve vlastních krytech se vůbec nemusíme dozvědět. Daniel Miklós, Hasičský sbor

Návrh uspořádání krytu, který ve své prezentaci nabízí jedna ze stavebních firem.

Nádrže na pitnou vodu, kapacita 5 000 litrů Pancéřové dveře Radiostanice pro spojení s okolním světem Strojovna s dieselovým agregátem vyrábějícím elektřinu, baterie a přívod nafty Tři metry země, která ochrání obyvatele krytu před tlakovou vlnou Kuchyňka, obývací prostor, postele, WC, sprcha a spíž s potravinami 30 až 50 centimetrů železobetonu Poklop o rozměrech metr krát metr, vodotěsný, plynotěsný a protipožární

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.