Upadl na sněhu, soud mu vrátil šanci na odškodné

MF DNES - - Z DOMOVA - — Martina Vyroubalová (iDNES.cz)

Ústavní soud se v úterý zastal muže, který si v lednu 2010 zlomil kotník na zasněženém chodníku v pražském Šeberově. Dal mu tím novou šanci na původně přiznané, ale později upřené odškodné ve výši 120 tisíc korun. Špatný postup vytkl hlavně Nejvyššímu soudu, který se věcí úplně odmítl zabývat.

Muž se po pražském magistrátu domáhal zejména náhrady ušlého zisku, o který přišel za dobu léčení zlomeniny. Obvodní soud pro Prahu 1 jeho nároku vyhověl a přiznal mu částku 126 tisíc korun.

Magistrát se však odvolal a Městský soud v Praze v reakci na to konstatoval, že chodník odpovídal povětrnostní situaci, a tedy nelze dovodit objektivní odpovědnost za jeho špatný stav. „Podle odvolacího soudu nedošlo k porušení povinnosti tzv. generální prevence ani pravidel pro zimní ošetřování chodníku,“připomněla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Odvolací soud tím vyhověl argumentům magistrátu, že šlo o kalamitní stav, a zcela změnil rozhodnutí obvodního soudu, aniž vyslechl svědky či provedl nějaké další důkazy.

Dovolání pak Nejvyšší soud odmítl jako nepřípustné. Muž v něm přitom odkazoval na skutečnost, že ani v případě kalamitního stavu se majitel či správce chodníku nemůže argumentech, které zazní,“řekl nedávno v České televizi.

Ústavní soud, pak Štrasburk?

„Kdybych byl předkladatelem, takto široký pozměňovací návrh bych nedával, ale je to věc úvahy a posouzení,“přiznává také Chvojkův předchůdce, odstupující ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier.

„I člen městské rady v Průhonicích nebo jinde může vlastněním médií ovlivňovat volnou politickou soutěž. Samozřejmě ale, že s poklesem významnosti funkce může klesat i naléhavost podobného ustanovení,“uvažuje Dienstbier.

Nejistí jsou si ohledně toho, jak zákon dopadne u Ústavního soudu, i lidovci. Šéf jejich poslanců Jiří Mihola však včera poznamenal, že pokud by se soud postavil proti novele, je možné ji rychle upravit.

V takovém případě Babiš zvažuje podle zjištění MF DNES ještě třetí variantu: stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. „Je tam možná kolize s evropským právem, co se týče veřejných zakázek,“přitakává poslanec ANO Vondráček.

I proto šéf hnutí zatím nechce mluvit o tom, jak se zařídí, pokud zákon začne platit. Jeho právníci mu nejvíc doporučují variantu převést majetek do svěřeneckého fondu.

„V praxi by to znamenalo, že by někdo byl pověřen se po dobu jeho působení v politice o majetek starat. Ale i tam jsou otazníky, třeba týkající se úvěrů, které si jeho firmy vzaly. Náš právní řád na to není úplně připravený,“tvrdí jeden z Babišových spolupracovníků.

Zákon, který premiér Bohuslav Sobotka včera označil za „důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci naší země“, nicméně přináší i další změny týkající se víc než padesáti tisíců veřejných funkcionářů v celé zemi.

Tou nejvýraznější je vznik centrálního registru vstupních majetkových přiznání všech politiků. Všichni veřejní funkcionáři budou muset do třiceti dnů od nabytí funkce do tohoto registru předložit přiznání o majetku, příjmech a závazcích.

A poté v něm každoročně aktualizovat informace o nabytém majetku v hodnotě nad půl milionu korun, závazky nad sto tisíc, příjmy i dary v hodnotě nad deset tisíc korun.

Muž chce 126 tisíc od pražského magistrátu

Pouhé konstatování, že se jednalo o kalamitu, nestačí.

zprostit své povinnosti pouhým konstatováním, že šlo o kalamitní stav, ale že bylo povinností magistrátu prokázat, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby škodě zabránil, tedy případně i varoval chodce s tím, že chodníky nebudou s ohledem na kalamitu řádně uklizeny.

„Nejvyšší soud tím vyloučil možnost nechat posoudit otázku správnosti řízení o odvolání, tak otázku povinnosti uklízet nebo neuklízet chodník. Ústavní soud musel řetězec ukončit tím, že rozhodl ve prospěch stěžovatele a řízení před Nejvyšším soudem obnovil,“uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Nejvyšší soud proto nyní musí prověřit správnost rozhodnutí městského soudu a eventuálně se také zabývat otázkou odpovědnosti za úklid chodníku. Případ také může vrátit zpět k projednání pražskému městskému soudu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.