Policisté se učí zabíjet teroristy na virtuální střelnici

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jakub Kotalík

Vypadá to tu jako v počítačové herně. I když ne v té zrovna nejmodernější. Projektor promítá na stěnu vnitřek terminálu pražského Letiště Václava Havla v Praze. Obraz pozorně sledují dva policisté.

Chvíli se na záběrech nic neobvyklého neděje, „virtuální“cestující procházejí letištní halou nebo postávají u svých kufrů. Najednou se z davu vynoří muž opásaný trhavinou. „Mám bombu! Ani se nehněte, nebo ji odpálím!“vyhrožuje.

Dvojice policistů, kteří stojí s pistolemi s upravenými hlavněmi před projektorem, na něj zakřičí, aby si lehl na zem. Jelikož atentátník neposlechne, policisté několikrát vystřelí a terorista padá mrtvý na zem.

Tak vypadá jeden ze scénářů během výcviku na laserové střelnici, kterou mají nyní k dispozici čeští policisté. Nová pomůcka za téměř dvanáct milionů korun je má pomoci připravit na případné teroristické útoky v terminálech či letadlech. Při tréninku zneškodňují sebevražedného atentátníka nebo ozbrojence, který drží rukojmí.

„Bomba na jeho těle byla jasně viditelná,“vysvětluje instruktor a specialista celní správy, proč se s kolegou tentokrát rozhodli teroristu okamžitě zlikvidovat a nevyjednávat s ním.

Podobných kritických situací mohou policisté řešit na virtuální střelnici nepočítaně. „Jsou zde zpracovány prostory Letiště Václava Havla, interiéry i exteriéry a do nich jsou poté implementováni narušitelé, osoby, jak vyžaduje uživatel,“říká Radim Gryc, manažer firmy VR Group, která střelnici vytvořila.

Dvacet kliků, když se netrefí

V jednom ze scénářů například drží ozbrojenec na toaletách rukojmí, v jiném pronikne dodávka teroristů až k letadlu stojícímu na dráze, kde se strhne přestřelka mezi nimi a policisty. Zákroky se poté vyhodnotí. Cílem je pochopitelně ochránit pasažéry a zneškodnit ozbrojence. „Za chybu čeká střelce dvacet kliků,“usmívají se instruktoři.

Přestože grafika virtuální střelnice připomíná už poněkud starší počítačovou hru, policisté si ji pochvalují.

„Hodně se to blíží reálné situaci. Prostředí i zvuky jsou stejné jako na letišti. Dá se tady na toho člověka vytvořit poměrně velký tlak,“oceňuje autentický zvukový doprovod a přesné kopie terminálů instruktor. Policisty může po virtuálním letišti nechat „patrolovat“desítky minut. Ti navíc nevědí, kdo a jakou zbraní bude pasažéry ohrožovat.

V plném provozu má být střelnice u Letiště Václava Havla za dva týdny, denně se na ní vystřídají desítky lidí.

Virtuální střelnice je jedním z projektů, které mají zvýšit bezpečnost největšího českého letiště. Policie do nich chce investovat kolem 100 milionů korun. Bezpečnostní složky by měly získat neprůstřelné vesty, helmy, zařízení pro detekci stop po výbušninách na oblečení cestujících nebo kamery rozpoznávající obličeje.

Foto: Michal Šula, MAFRA

Stůj, nebo střelím! Příště už to nemusí být jen virtuální cíl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.