Žalobci si nově posvítí na firmy, mohou je trestně stíhat

MF DNES - - Z DOMOVA - — Pavla Komárková

Brutální vraždu čtyřiadvacetileté studentky z letošního března spáchal podle soudu o rok mladší Radúz Šafránek, s níž se nedlouho předtím rozešla. Ubodal ji v arboretu Mendelovy univerzity Brno. Soud ho poslal na 18 let do vězení, pozůstalým má zaplatit odškodné.

Matka zavražděné má podle soudu obdržet 800 tisíc korun, otec 700 tisíc a bratr 600 tisíc korun. Mladík od začátku vinu popírá a lze očekávat, že se odvolá.

Krajská státní zástupkyně Eva Žďárská navrhovala trest v rozmezí 18 až 20 let. Poukazovala především na brutalitu, s jakou byla dívka usmrcena. Soudní znalci na jejím těle napočítali pětadvacet ran. „Smrtelné byly do hlavy, které zasáhly mozek,“konstatovali znalci.

Šafránek s dívkou přibližně tři měsíce chodil. Motivem vraždy byl podle obžaloby fakt, že se studentka s mladíkem rozešla a on se cítil dotčený. Podle soudních znalkyň, které zkoumaly psychický stav a osobnost Šafránka, má narcistickou povahu a špatně snáší odmítnutí.

Mladík od začátku tvrdí, že dívku nezavraždil. „Měl jsem ji rád, ale s rozchodem jsem se vyrovnal. Dokonce jsem pak měl jinou přítelkyni,“prohlásil před soudem Šafránek. (vh)

Budou pročítat vnitřní předpisy a zjišťovat, jestli majitelé firem vyžadují jejich dodržování nebo jak se zaměstnanci řeší porušení předpisů. Státní zástupci mají od zítřka nový úkol, kvůli přelomové novele zákona o trestní odpovědnosti právnických osob musí zkoumat, co firmy hlídají na papíře i jak to chodí v praxi. Od prosince totiž bude možné za jednání zaměstnanců i statutárních zástupců žalovat také firmy. Za zpackanou operaci tak lze stíhat lékaře i celou nemocnici, za zranění při výuce učitele, ale také celou školu.

Žalobci sice mohou trestní stíhání právnické osoby zastavit, ale firma musí prokázat, že „vynaložila veškeré úsilí, které lze spravedlivě vyžadovat“, aby protiprávnímu jednání zabránila. Právě proto budou státní zástupci stohy dokumentů i zavedenou praxi ověřovat.

„Představa firem, že zaměstnance nechají jednou ročně podepsat nějaký dokument a budou z obliga, je lichá. Musí dát najevo, že s předpisy soustavně pracují a vyžadují jejich dodržování. Státní zástupci budou posuzovat celou firemní kulturu, vnitřní předpisy a opatření, protikorupční program a podobně,“uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Dosud se většina firem postihu bát nemusela, stíhat právnické osoby sice lze už od roku 2012, ale dosud to bylo jen u výslovně vyjmenovaných trestných činů. Nejčastěji navíc vyvázly s peněžitým trestem. Novela významně rozšířila, koho lze stíhat, i okruh trestných činů, za které hrozí postih.

Nejvyšší státní zastupitelství dnes žalobcům rozešle metodiku, která má postup v trestních kauzách sjednotit. Zkrácený dokument zveřejní i na svých webových stránkách a pošle jej ministerstvům nebo třeba celní správě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.