Čím déle ve školce, tím chytřejší dítě

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová redaktorka MF DNES

Nový ředitel Luboš Bauer, který vyšel vítězně z konkurzu a stojí v čele průmyslovky od 1. července, se nyní usilovně snaží zbavit školu pošramocené

Dobrá zpráva to je, i když jen částečně. V matematice a v přírodovědě jsou čeští čtvrťáci lehce nad průměrem Evropské unie. V testech z počtů navíc dosáhli lepších výsledků než jejich vrstevníci před čtyřmi lety, kdy se prestižní mezinárodní výzkum na českých školách konal naposledy. V přírodovědě bodovali zhruba stejně.

Šetření Trends in International Mathematics and Science Study (TIMSS) se loni zúčastnilo pět tisíc čtvrťáků na 159 základních školách. „Přes všechny problémy se naši žáci osvědčili,“okomentovala výsledky TIMSS ministryně školství Kateřina Valachová.

Po dvaceti letech totéž

„Důležité je porovnat tyto výsledky v čase,“upozorňuje ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, jehož úřad má českou část mezinárodního šetření na starosti. Zlepšení, které letošní čísla ukazují, totiž zatím stále ještě nedorovnalo výrazný propad ve výsledcích mezi lety 1995 a 2007. Tehdy si žáci českých čtvrtých tříd vedli v testech zatím nejhůře.

Pokles to byl opravdu nepřehlédnutelný. Čeští školáci skončili v roce 2007 v matematice i přírodovědě na předposledním místě. Proč se to stalo, není úplně jasné. „Důvodů bude více. V tomto období došlo ve školství k významným změnám,“upozorňuje Zatloukal. Dětem z rozvrhu například ubyly čtyři hodiny matematiky, školy vyměnily osnovy za rámcové vzdělávací plány a s tím docházelo k přesunům učiva mezi ročníky, přibyl další rok povinné školní docházky.

Ať už za to mohlo cokoli, od roku 2007 se výsledky českých čtvrťáků stabilně zlepšují. V matematice na úroveň z roku 1995 chybí už jen malý kousek a v přírodovědě ji překonali, byť nepatrně.

Zatloukal se zdráhá letošní výsledek označit za jednoznačný úspěch právě kvůli tomu, že během uplynulých dvaceti let nedošlo u českých čtvrťáků k posunu nahoru. Ze 14 zakládajících zemí jsou na tom navíc v matematice jen dvě hůře, než na tom byly před dvaceti lety – Nizozemsko a Česká republika. V přírodovědě je to pouze o trochu lepší.

Školu nemáme rádi

Jedním z důvodů může být i to, že čeští školáci do školy nechodí příliš rádi, a to ani na první stupeň. Pouze 68 procent českých čtvrťáků se do školy těší, což je nejméně ze všech zemí. Mezinárodní průměr je přitom 86 procent.

V tomto nepříliš lichotivém žebříku Česko vede spolehlivě a dlouhodobě. Od minulého výzkumu před čtyřmi lety navíc dětí, které do školy chodí rády, ještě o další čtyři procenta ubylo.

Že se ve třídách potkávají s učiteli, kteří jsou vůči své práci ve škole podobně negativně naladěni, je všeobecně známý fakt. Aktuální výsledky mezinárodního šetření TIMSS to znovu potvrdily.

S tím možná souvisí i to, že české děti nevěří, že jsou schopny se s učením úspěšně poprat. Od roku 2011, kdy se čtvrťáků poprvé ptali, jak jsou si jistí sami sebou při hodinách matematiky a přírodovědy, se jejich sebejistota výrazně snížila. Například v matematice si je sebou velmi jistých 24 procent dětí, ale ještě více (28 procent) si v tomto předmětu nevěří.

Česká republika v tom není sama, k témuž vývoji došlo v dalších šesti ●

Prestižní výzkum ukázal, že výsledky českých čtvrťáků v matematice a přírodovědě ovlivňují i věci, které se školou zdánlivě nesouvisejí. Šetření Trends in International Mathematics and Science Study se loni zúčastnilo pět tisíc čtvrťáků na 159 tuzemských základních školách. Výsledky nezklamaly.

čtvrťáků matematiku nemá rádo. čtvrťáků má rádo svou školu. Horší vztah ke škole mají jen japonské a polské děti. čtvrťáků se velmi rádo učí matematiku. čtvrťáků přírodovědu nemá rádo.

Foto: MAFRA

Místo činu SPŠ Na Třebešíně byla před rokem dějištěm tragické šikany učitelky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.