Polsko posiluje svoji obranu. Uzavře vojenskou dohodu s Brity

MF DNES - - ZE SVĚTA - Analýza Milan Vodička redaktor MF DNES Luboš Palata redaktor MF DNES

Neposkvrnění političtí andělé se teď chovají přesně tak, jak tvrdili, že se po volbách bude chovat Donald Trump.

Vzpomínáte přece, jak oznámil, že pokud prohraje, bude to znamenat, že volby byly zfalšované. Vyvolalo to lavinu rozhořčených prohlášení, jak tím podrývá americkou demokracii a legitimitu voleb.

Trump vyhrál, a tak se nikdy nedozvíme, jestli by svou porážku takhle opravdu zdůvodnil. Víme ale, že ti, kdo se předtím tolik pohoršovali, to teď opravdu dělají.

Kandidátka Zelených Jill Steinová prosadila přepočítání hlasů ve státě Wisconsin a zřejmě totéž prosadí v Michiganu a Pensylvánii.

Demokraté to podpořili s tím, že „u toho chtějí být“.

Je to absurdní krok. Hned z několika důvodů.

První, co člověka napadne, je otázka, zda se tím může zvrátit výsledek voleb. Aritmetika je neúprosná. Aby se to stalo, muselo by Clintonové přepočítávání přihrát všechny tři státy. Jen tak se totiž přehoupne přes laťku, kterou představuje 270 volitelů, což je většina nutná pro zvolení amerického prezidenta.

Jenže: ve Wisconsonu Trump vyhrál o 22 177 hlasů, v Michiganu o 10 704 hlasů a v Pensylvánii dokonce o 70 638 hlasů. Budeme-li věřit historickým zkušenostem, je zvrat nemožný. Rozhodně ve Wisconsinu a Pensylvánii. Dokonce i Michigan, přestože deset tisíc hlasů vypadá jako nic, by byl hodně velké sousto.

A teď to hlavní: proč se do toho Steinová (a vlastně i demokraté) pouští?

Říkají, že chtějí mít jasno a chtějí rozptýlit všechny pochybnosti „pro dobro demokracie“.

Problém je, že jestli tahle velká slova myslí vážně, spíš jí tím okopávají kotníky. „Pochybnosti“jsou totiž dost pochybné.

Točí se kolem oblíbeného tvrzení demokratů, že do kampaně zasáhli

OrOegRon 7 Kalif. 55 Wash. 12 NNevVada 6 AljAaKška 3 Idaho 4 ID UUtaTh 6 Arizona AZ11 MoMntTana 3 WyWomYing 3 Colorado CO9 N. MexikoNM 5 Havaj 4 ruští hackeři. Měli prý prsty i ve volbách, takže tam, kde lidé volili ručně, vyhrála Clintonová, kdežto tam, kde byly sčítací stroje, jí to moc nešlo. Zdůvodnění: lidem hacker ruku vést nemůže, zato umí zakouzlit s výsledky ve sčítacím stroji. J. Dakota SD3

Nebras. NE5

Kansas KS6

OklahomaOK 7 TeTxXas 38 MMinNn. 10 IowaIA 6 Wisco. 10 MissouriMO 10 Arkan.AR 6

Louis. 8 IllinILois 20 Mississi. MS 6 Michig. 16

InINdi. 11 TenTnN. 11 AAlaLb. 9

Celé to stojí na článku The New York Magazine, který napsal, že „skupina významných počítačových vědců a volebních právníků věří, že má přesvědčivé důkazy o zmanipulování nebo počítačovém ovlivnění výsledků“. Jako jediný argument však uvádí, že tam, kde byly sčítací stroje, měla Clintonová v průměru o sedm procent méně než tam, kde se volilo postaru ručně.

Jinak se opírají jen o to, že hackeři mohli počítače nabourat, protože něco takového je teoreticky možné. Jeden z expertů, J. Alex Halderman, který dlouhodobě varuje, že elektronické hlasování je nebezpečné, má ještě jeden argument, který se dá těžko vyvrátit. „Lze očekávat, že šikovný hacker nezanechá jinou viditelnou stopu než překvapivý volební výsledek,“říká. Ale to je klasická konspirační logika: absence důkazu je důkazem sama o sobě. Pokud volby nedopadly tak, jak průzkumy předpokládaly, jsou v tom tajné síly

Americké volby pokračují, tento díl je však už surrealistický.

Budoucnost Evropské unie není jistá, Severoatlantické aliance také úplně ne. Polská vláda premiérky Beaty Szydlové se proto rozhodla posílit bezpečnost své země uzavřením vojenské smlouvy se zemí s nejvýkonnější armádou v Evropě. S Velkou Británií.

„Je to přelom v našich vzájemných vztazích,“prohlásil po příletu z britské metropole šéf ministerstva obrany Antoni Macierewicz. „Britská strana se tomu dlouho bránila, ale podařilo se nám ji přesvědčit,“upřesnil po svém setkání s britským rezortním kolegou Michaelem Fallonem. Následovalo ještě setkání celé polské delegace s britskými vládními protějšky, na němž vyslovila

Ohio 18 Verm. VT 3 N. York 29

Záp. Virg. WV5 Virgin. 13

Sev. Kar. 15

J. Karol. SC 9

GeGoArgia 16 Florida 29 New Ham. 4

Pensyl. 20 Maine 3 Maine 1 Massach. 11

Rhode Is. 4 Connect. 7

New Jers. 14 Delaw. 3 Maryland 10 D.C.3

Michigan jako STATES posledWnOí Nstát USA ukončil v pondělí počítání hlasů, vyhrál tam Donald Trump. Ale současně má tam, ve Wisconsinu a Pensylvánii začít revize výsledků, protože Zelení tvrdí, že vše je jinak.

a tajné služby. A tím jsme u jádra věci. Pověst amerických voleb dostala ránu: to, čeho se Trumpovi protivníci děsili, že udělá on, udělali sami. Spiknutím teď vysvětlují i volby. Problém je, že pro Američany, kteří se v podobných teoriích rádi bahní, bude stále větší problém věřit výsledkům vlastního hlasování. I proto, že budoucí prezident Trump teď vše po trumpovsku korunoval slovy, že voleb se zúčastnily miliony lidí nelegálně.

A když už jsme u spikleneckých teorií, je tu jeden problém, který by si zasloužil vysvětlení. Strana Zelených Jill Steinové dokázala získat od dárců za celé měsíce volební kampaně tři a půl milionu dolarů. Teď ale jen za pouhých pár dnů dostala od neznámých dárců ještě o něco víc na to, aby mohla zaplatit přepočítání ve Wisconsinu. Že by v tom byli zase ruští hackeři, nebo jsou to jen peníze, které zbyly NASA ještě z fingovaného přistání na Měsíci? souhlas s uzavřením spojenecké vojenské smlouvy i britská premiérka Theresa Mayová.

Svolení napomohla atmosféra před spuštěním brexitu, kdy čekají odcházející Londýn velice obtížná jednání se zbytkem EU. Polsko, které má na ostrovech více než milion svých občanů, bude v těchto rozhovorech hrát jednu z klíčových rolí. Souhlas s vojenskou smlouvou

hrubého domácího produktu dává v současnosti Velká Británie na obranu.

stálých vojenských základen má britská armáda mimo území britských ostrovů. mezivládní konzultace ohledně nákupu výzbroje pro armády obou států. Na smlouvu pak bude podle ministra varšavské vlády navazovat řada konkrétních dohod.

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz oznámil po pondělních mezivládních konzultacích, že Varšava podepíše s Londýnem zásadní smlouvu o vojenské spolupráci.

Velitelství východního křídla

Polsku, kde je nyní v reakci na ruskou anexi Krymu a agresi na východní Ukrajině umístěno 150 britských vojáků, se také podařilo získat podporu Londýna pro dislokaci velitelství východního křídla NATO v Elblagu. Svůj štáb by tam měly mít i čtyři alianční prapory, které byly rozmístěny v Polsku a Pobaltí.

Britští a další vojáci Aliance by podle polského ministra měli být také rozmístěni ve strategickém úseku polské hranice s Litvou u Suvalek. Symbolicky by tak měli střežit tuto nedlouhou spojnici mezi Polskem a baltickými členy Aliance. „Význam tohoto místa už nemusíme dnes nikomu vysvětlovat, což je velký úspěch polské diplomacie,“dodal Antoni Macierewicz.

Británie je z hlediska obranných schopností jedničkou mezi evropskými armádami NATO. Přes snížení rozpočtu v posledních letech má tato jaderná mocnost čtvrtmilionovou armádu. Ta má především ze zahraničních misí takové zkušenosti jako žádná jiná na kontinentě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.