Miliardář: Na čem jsem vydělal v časech krize

MF DNES - - ROZHOVOR -

Investor Ondřej Tomek se ostře pouští do politiků. Vadí mu Zemanovo vystupování, ale kritizuje také poslední vývoj okolo elektronické evidence tržeb.

Zakladatel internetové skupiny Centrum.cz a následně velmi úspěšný investor Ondřej Tomek rozhovory moc rád nedává. I tentokrát měl svoje podmínky. Nechtěl se bavit o konci serveru Motejlek.com a nechtěl se fotit. To první dodržel, ke druhému nakonec svolil. A překvapil. „Když už se mám fotit, tak jsem se na to připravil,“zahlásil při příchodu. Rozepnul si košili, pod kterou měl červené tričko. Co na něm bylo napsané, je vidět na fotografii. Tomek tím tak zcela překopal námi zamýšlený začátek rozhovoru.

Tak tedy: Proč „Stop Zemane“?

Vadí mi, co se tu odehrává v posledních třech letech. Moje kamarádky zakrývají dětem oči, když vidí Zemana v televizi. Jeho chování je hodně nedůstojné pro nás všechny. Opravdu silně zvlášť pro nás, kteří děláme byznys hlavně v zahraničí. Zeman nás myšlením vrací zpátky skoro do totality. Lži, urážky, řiťolezectví. Je to neomalený hulvát.

Sám Miloš Zeman si však už od 90. let zakládá na své ekonomické diplomacii. Část byznysmenů tak třeba jeho aktuální obchody s Čínou hájí, pro jiné to je kvůli povaze tamního režimu problém. Kam se řadíte vy?

V Česku je považováno za velký byznys uhlí nebo půjčky, prostě věci z 19. století, které jsou ještě často spojovány s postprivatizační epochou. Nám, kteří děláme trochu jiný byznys, však Zemanův postoj ubližuje. Pokud bychom chtěli podnikat v Číně, tak to musíme dělat s hrdostí, a ne s tím, že obchodnímu partnerovi „lížete zadnici“. Zjednodušeně řečeno, nikdo si od nás produkt nekoupí ze soucitu k naší slabosti, ale jen proto, že je nejlepší. Kvalitní ekonomická diplomacie podle mě vypadá úplně jinak. Nepotlačuje zájmy vlastních lidí, nepotlačuje demonstrace proti názoru někoho jiného, má být svobodná na úrovni demokratického i svobodného myšlení. To, co předvádějí loutky na Hradě, je k pláči. Skupina ubožáků kazí náladu všem lidem, a navíc obchody poctivým podnikatelům.

Jiní „kolegové“miliardáři to však nejspíš kvitují. Oficiální akce při návštěvě čínského prezidenta v Praze se třeba zúčastnil i Petr Kellner, který se jinak na veřejnosti ukazuje velmi málo.

Nevím, jaké kolegy miliardáře máte zrovna na mysli, ale ano, někteří lidé z „privatizační éry“jsou obchodně závislí na regulaci a politickém rozhodování. Dělají v zásadě politický byznys. Ani nejde o to, kdo firmu řídí, ale jestli má firma monopol a dobré politické prostředí, aby přežívala. Nechci a nebudu nijak komentovat PPF, jen říkám, že to, co provádí Miloš Zeman, se ekonomickou diplomacií nazývat nedá. Ukazuje to, že za posledních 25 let se v jeho vnímání světa nic nezměnilo. Zamrzl, podle mě, myšlením v 70. letech. Občas od někoho slýchám, že je chytrý, ale podle mě není, soudě dle jeho vyjadřování. Když se podíváte na vládní delegaci slovenského prezidenta Kisky, tak ta je tvořená z půlky lidmi z tzv. velkého byznysu a z poloviny lidmi z mladých, moderních firem, včetně start-upů. Mému byznysu prezident Zeman v zahraničí nepomáhá, ale ubližuje. A podíváte-li se na fotografie prezidentské podnikatelské delegace v zahraničí, vidíte rok 1960, možná 1970. Rozhodně ne 21. století.

Konkrétně vy máte třeba do Číny reálně namířeno?

Zatím ne. Dělám softwarový byznys, a když vstupujete do Číny, nutí vás odevzdat zdrojové kódy. Je nám jasné, že bychom o ně přišli. S tím nám Zeman nijak nepomůže. Vlastně si myslím, že ani neví, co to software je. Znám několik lidí, kteří nějaký software vymysleli, ještě ho skoro ani nevypustili na trh, ale už to bylo zkopírované. Dělat byznys v Číně je těžké, pokud nechceme riskovat to, že nás za rok dohoní náš vlastní software, který bude možná trochu levnější, trochu horší, ale začne se prodávat na trzích, kde dnes působíme. Vyhledávač letenek Kiwi tuším trochu v Číně prodává, v případě bezpečnostního softwaru Safetica jsme ustoupili, protože zdrojové kódy odevzdat nechceme. Moc nás to

Foto: František Vlček, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.