Investor

MF DNES - - ROZHOVOR -

netíží, máme spoustu práce v USA a západní Evropě.

Z různých žebříčků nejmajetnějších Čechů vyplývá, že jste investicemi přibližně zpětinásobil peníze, které jste získal za svůj první velký exit – prodej společnosti Centrum v roce 2007. To je za devět let opravdu hodně dobrý počin. Jak se něco takového povede?

Částečně je to náhoda, částečně štěstí, částečně dovednost. Když jsem peníze za prodej společnosti Centrum nesl do banky, řekl jsem jim, že jedu na nějakou dobu na loď a nechci se o ně starat. Oni na mě koukali jak na blázna a byl problém jim vysvětlit, že nechci posílat ani výpisy z účtu, protože doma nebudu. Zjistil jsem, že na můj vkus banky tenkrát nabízely strašně staromódní produkt. A navíc jsem byl dost nespokojený s tím, jak mé peníze spravují. Když mi prodělaly přes třicet procent ve chvíli, kdy se propady dopředu daly čekat, vybral jsem si zbytek a začal investovat sám. Byl jsem k tomu vlastně donucen. Nic většího bych v tom nehledal.

Těžil jste potom z návratů akciových titulů zpět nahoru. Můžete to vysvětlit?

Ano, začal jsem investovat v době vrcholící finanční krize. S nadsázkou se dá říci, že v té době byly snad všechny tituly tak strašně podhodnocené, že ať jste koupil cokoli, tak byste patrně vydělal. Investoval jsem do Citi, Apple, Visa. Dnes držím portfolio o přibližně 40 titulech, z nichž většina je technologických. Apple stál tehdy asi tak osminu toho, kolik stojí dnes. Nicméně, nejvíce času teď věnuji českým technologickým firmám. Tam mám nasazeno „nejvíce myšlenkového kapitálu“.

Jak těm se nyní daří?

Měli jsme výborný rok. Hodně dobrý pocit mám ze softwarové firmy Shoptet.cz, která roste o sto procent ročně. Safetica Technologies se dostala do finále soutěže Security magazine, což je ikona pro celý bezpečnostní byznys. Safetica měla velmi úspěšný vstup na americký trh, nečekali jsme, že to půjde tak rychle. Skoro osm let vývoje, tvrdé práce skvělých lidí ve firmě nám teď umožňuje vyhrávat tendry doma, v USA, západní Evropě. A pořád jsme ryze česká firma, na což jsme hrdí. Když ve Státech řeknete, že jste kyberbezpečnostní firma z Česka, tak budíte respekt. A nikdo nemusí Američanům lézt do zadnice jako hradní zoufalci Rusku a Číně. Podařilo se nám také podepsat obrovskou distribuci s Esetem a jejich tuším 15 až 20 tisíc distributorů po celém světě teď začíná prodávat i software Safetica.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.