Největší dovozci potravin do Česka

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Brož redaktor MF DNES

Jogurty, máslo, sýr a džus se nejspíš najdou na nákupních seznamech většiny Čechů. Po porovnání cenovek na regálech v hypermarketech by se každý z nich domů vrátil s plnou taškou německého, polského nebo slovenského jídla. Tedy za předpokladu, že nepatří k menšině patriotů, kteří nakupují výhradně české produkty a na cenu nehledí.

Potraviny tuzemského původu jsou téměř vždy dražší než zahraniční konkurence.

Vyplývá to z údajů portálu Akčníceny.cz, který ceny potravin dlouhodobě monitoruje. Má přitom k dispozici jak údaje o cenách před zlevněním, tak slevové akce.

Dražší než jeho zahraniční konkurence je například oblíbený sýr Hermelín. Při přepočtu na 100 gramů výrobku nejčastější nezlevněná cena Sedlčanského hermelínu byla letos 26,90 koruny. Plísňový Camembert Président přepočtený na stejnou hmotnost, který se vyrábí v Polsku, stál 25,40 koruny, tedy o 1,50 Kč méně.

Sto gramů českého Krále sýrů Hermelín přišlo v některých měsících u určitých řetězců na 25 korun. Jednalo se však o výjimku, většina obchodníků sýr po většinu roku prodávala za obvyklou cenu kolem 29 korun.

Ceny produktů se během roku v obchodech pohybují nahoru i dolů, uváděná čísla lze však označit ze nejčastější ceny mimo slevu. Je potřeba také přiznat, že například tuzemská másla bývají relativně často nabízena ve slevových akcích, což je dělá pro zákazníky atraktivnější. Ukazuje se však, že české produkty ze srovnání vycházejí jako dražší i při porovnání nejvyšší a nejnižší nabízené ceny za posledních dvanáct měsíců.

Za Jihočeské máslo z mlékárny Madeta zákazníci v uplynulém roce zaplatili nejméně 24,90 koruny, nejvíce pak 45,90 koruny. Oproti stál téměř po celý rok 8,90 koruny, v akci občas jeho cena klesla na 6,90 Kč. Za tuzemskou Hollandii o objemu 200 gramů zaplatil zákazník po většinu roku 12,90 koruny. Při přepočtu na 100 gramů byl tedy český jogurt o necelých 50 haléřů dražší než polský výrobek. To platí i pro bílý jogurt Activia od Danone, který se vyrábí v Benešově u Prahy. Ten byl při přepočtu na 100 gramů o 2,35 koruny dražší než výrobek z Polska.

U některých potravin se původ nedá spolehlivě rozklíčovat. Většina potravinářů na obalech totiž uvádí pouze adresu distributora, což nic nevypovídá o tom, kde výrobek vznikl.

To značně komplikuje srovnání českých a zahraničních potravin a je důvodem, proč se redakce MF DNES musela omezit především na mléčné výrobky. U nich informaci výrobce země výroby nejvyšší cena nejnižší cena (v mld. Kč) 2012 2013

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.