Hollandia vs. Zott

MF DNES - - EKONOMIKA -

Savencia ČR 29,90 Kč 17,90 Kč výrobce Hollandia země výroby ČR nejvyšší cena 16,90/8,45 Kč nejnižší cena 8,90/4,45 Kč prodávající země výroby nejvyšší cena nejnižší cena cena za balení / cena za 100 g Lactalis CZ Polsko 24,90/27,70 Kč 15,90/17,70 Kč prodávající Zott země výroby Polsko nejvyšší cena 8,90/5,90 Kč nejnižší cena 6,90/4,60 Kč

Slovensko o zpracovatelském závodě poskytuje takzvaný ovál. Například u většiny džusů se však redakce musela na místo zpracování doptat přímo distributora.

Otázkou zůstává, proč jsou tuzemské produkty dražší. Kritici z řad českých potravinářů namítají, že řetězce upřednostňují výrobky ze zemí, v nichž sídlí jejich centrály, a nastavují si na ně nižší marži. Taková argumentace v mnohém pokulhává.

„Povídání o tom, že německé nebo francouzské máslo je levnější než české proto, že na něj obchodníci dali vysokou marži, je nesmysl. Je to proto, že v některých případech obchodníci nakoupí německé máslo výrazně levněji než máslo tuzemské,“odmítla v nedávném rozhovoru pro MF DNES kritiku Marta Nováková, šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle ní dokážou zahraniční firmy vyrábět efektivněji než české, a mohou tedy nabídnout nižší ceny.

Argument o nižších maržích by mohl platit pro řetězce Billa, Penny Market, Lidl či Kaufland. Ty pocházejí z Německa, které je nejvýznamnějším dovozcem potravin do Česka. „To ovšem nevysvětluje preferenci polských potravin,“říká Oldřich Obermaier, člen správní rady mlékáren Savencia Fromage & Dairy a výrazná tvář tuzemského mlékárenského průmyslu.

Žádný významný polský obchodník na tuzemském trhu nepůsobí, přesto dovoz potravin z Polska v uplynulých letech významně rostl. Ze deset měsíců letošního roku se do Česka dovezlo polského jídla za 23 miliard korun, což jen mírně zaostává za Německem. A vypadá to, že je jen otázkou času, než Poláci Němce předstihnou.

Podle šéfa Agrární Komory Miroslava Tomana je v případě Polska příčinou nízkých cen vyšší národní dotace, nižší mzdy či méně přísný státní dozor. „Je to i o nižší ceně energií. Na rozdíl od nás Polsko žádné odsíření elektráren neudělalo a jistě ani neudělá, o gigantickém solárním podvodu ani nemluvě. Proto má levnější energie,“zmiňuje další příčinu Toman.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.