Nemovitosti - koupě

MF DNES - - EKONOMIKA - Martin Petříček redaktor MF DNES

Lidé by mohli příští rok na faktuře za energie uzřít o něco nižší částky než letos. Zatímco plyn téměř jistě zlevní, u elektřiny se teprve ukáže.

„Je to jen napůl dobrá zpráva. Razantní snížení cen elektřiny nevydrží dlouhodobě. Bude záležet na tom, zda přijdou notifikace na obnovitelné zdroje,“říká šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Kolik přesně budou lidé od ledna platit za elektřinu, dosud není zcela jasné. Vitásková včera zveřejnila propočty, podle nichž se domácnosti mohou těšit na výrazný pokles plateb. A to díky poplatku za zelenou energii, který se má oproti letošní pětistovce snížit na 95 korun za megawatthodinu.

Běžným domácnostem by celková cena od ledna klesla o pět až deset procent, tedy o stokoruny ročně. Domácnosti, které elektřinu používají i k vytápění, by příští rok ušetřily kolem 15 procent, tedy asi 3 500 korun.

Zda lidé opravdu zaplatí méně, závisí na tom, kdy úřad obdrží z Bruselu souhlas s podporou obnovitelných zdrojů a v jaké podobě. Regulační úřad při výpočtech vycházel z toho, že podporu může podle schválených not z Bruselu dostávat jen zlomek zelených elektráren.

Evropská komise nicméně v pondělí informovala, že i podpora pro největší balík zdrojů je slučitelná s vnitřním trhem. „My tento dokument, který je pro naše další kroky zásadní, zatím nemáme. Až ho obdržíme, musíme vyhodnotit dopady na český trh. Zda například nebude vyžadovat změny legislativy,“říká Vitásková.

Pokud by tomu tak nebylo, úřad vydá nové rozhodnutí a vrátí poplatek na letošní úroveň. Celková cena pro domácnosti by se v takovém případě od té letošní příliš nezměnila.

Zatímco částky za distribuci elektřiny v průměru porostou o 1,8 procenta, cena samotné komodity, která se na částce na faktuře podílí zhruba polovinou, se podle obchodníků buď nezmění, nebo lehce sníží.

Levnější zemní plyn Cena plynu pro domácnosti by mohla příští rok podle Vitáskové klesnout o tři až pět procent. Na výraznější pokles se mohou těšit lidé, kteří plynem vytápějí. Úřad šlápl na brzdu a výrazně snížil poplatky za mezinárodní přepravu plynu, naopak částky za distribuci k zákazníkům kvůli teplým zimám v předchozích letech mírně stoupnou.

Na rozdíl od elektřiny má u plynu výraznější váhu cena samotné komodity, jež tvoří téměř čtyři pětiny celkové ceny. O tom, jak se změní cena domácnostem, tak rozhodují ve větší míře dodavatelé. A ti potvrzují, že během topné sezony ještě zlevní.

„To, co oznámil Energetický regulační úřad, není nereálné,“říká mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. „V příštím roce předpokládáme další snížení neregulovaných cen, konkrétnější informace sdělíme začátkem roku,“dodává.

Největší dodavatel plynu innogy (dříve RWE) už ohlásil, že od února zlevní zhruba o čtyři procenta. „Potřetí během krátké doby snižujeme ceny plynu pro domácnosti. Reagujeme na vývoj cen na velkoobchodních trzích a finální ceny představíme nejpozději na přelomu roku,“říká obchodní ředitel innogy Tomáš Varcop.

Ceny plynu pro domácnosti přitom v Česku – po přepočtu na kupní sílu – patří stále k nejvyšším v Evropě. Domácí dodavatelé nestíhají dostatečně rychle následovat rychlý propad cen elektřiny na burze. Vitásková proto chce v polovině prosince znovu dodavatelům naznačit, jaká je férová cena.

Kdo dostane podporu? Jistotu zvýhodněné ceny mají od příštího ledna jen zelené zdroje připojené k síti v letech 2013 až 2015. A také malé vodní elektrárny a bioplynové stanice, které byly uvedeny do provozu letos. Těm už totiž dal Brusel zelenou a Vitásková jim podporu přiklepla. Jde asi o šest procent celkového objemu.

Komise už také schválila podporu pro obnovitelné zdroje zapojené v letech 2006 až 2012, které tvoří největší balík. Vitásková jim slibuje podporu, pokud nebude unijní rozhodnutí obsahovat dodatečné podmínky. Naopak na schválení podpory stále čeká kombinovaná výroba elektřiny a tepla.

Pokud by notifikaci získaly všechny zdroje, má se na ně vynaložit zhruba 46 miliard korun. Z toho 19,7 miliardy poputuje z kapes spotřebitelů prostřednictvím zeleného poplatku a zbývajících 26,2 miliardy ze státního rozpočtu. typu aj. Přijedu kamkoliv v ČR. e-mail: znalecumeni@seznam.cz Tel.: 722343270 p. Soukup.

Hlavně na cenách uhlí, které se společnosti OKD podaří pro příští měsíce vyjednat, bude podle insolvenčního správce Lee Loudy záviset, jak dlouho OKD vydrží státní úvěr.

Kolik lidí vám s prací na insolvenci pomáhá?

Je to zhruba deset lidí, s nimiž spolupracuji pravidelně, využíváme ale i spoustu dalších lidí.

Oslovili jste kvůli OKD možné investory. Kolik odpovědí jste již dostali?

V tomto nemůžeme být konkrétní, nebudeme říkat, kolik případných investorů se nám ozvalo. Celý tento postup má určité fáze, v polovině prosince budeme vědět více.

Ze 700milionového vládního úvěru OKD zatím využila 150 milionů, jak dlouho peníze vydrží?

To se nedá odhadnout. Bude záležet na tom, jak se OKD podaří dojednat ceny uhlí. Může to být třeba už v prvním kvartále příštího roku, ale třeba až v prvním pololetí.

Projevilo se oživení na trhu i na nových smlouvách s odběrateli?

OKD má kvartální a dlouhodobé smlouvy. Ty se právě nyní projednávají, tudíž zatím nemohu říci, nakolik se ty nové projeví na hospodaření společnosti.

A dá se alespoň naznačit?

Predikce vývoje cen uhlí je zatím optimistická, v současné době to na komoditních trzích vypadá dobře.

Část horníků z uzavíraného Paskova má přejít do karvinské části revíru, ale tam se mají zavřít další dvě šachty. Už víte, co budete s horníky dělat dál?

Připravujeme se na jednotlivé kroky postupně, v současnosti to nejsem schopen komentovat.

Z kolika procent již je reorganizační plán připraven?

To se nedá tak měřit, do jeho podoby zasahuje množství faktorů. Nedá se říct: Máme hotovo tolik a tolik.

Co jeho přípravu nejvíce brzdí? Čekáte i na znalecký posudek, který má být hotový v březnu?

I to je důležitým faktorem. Ocenění firmy se bude poměřovat s plánem.

Komunikujete se znalcem průběžně, nebo budete v březnu postaveni před hotový posudek?

Jsme ve spojení. Sestavování posudku na OKD je poměrně náročná disciplína. (sta)

Poplatek na zelené zdroje může pohnout s cenami elektřiny pro domácnosti. Nedorazí-li z Bruselu souhlas, zaplatíme méně.

Prodáváte dům nebo byt? Rychlý prodej. Volejte zdarma 800 10 77 77.

nejvyšší ceny za mince i sbírku, bankovky,hodinky,vyznamenání a známky, odhad i po telefonu.Tel: 602 802 040

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.