Alexander Tomský

MF DNES - - NÁZORY -

nakladatel

Mnozí etablovaní komentátoři si v minulých dvou týdnech potřebovali ulevit po německu: fašista a prase. Korunu tomu nasadil i respektovaný týdeník Der Spiegel, jenž zobrazil Donalda Trumpa jako ohnivou kometu, jež letí spálit modrou planetu, a palcovým titulkem hlásí: Konec světa (Das Ende der Welt).

Dokonale tak souzněl se zuřivou reakcí sociálního demokrata a vicekancléře Sigmara Gabriela, že „snahou o návrat do zlých časů, kdy ženy patřily jen k plotně a do postele, gayové do žaláře a odbory nanejvýš k vedlejšímu stolu, je Trump pionýrem šovinistické internacionály. A kdo nebude mlčet, dostane veřejně přes hubu.“(Nevládnou snad ženy už od Adama domu a rodině?) I kancléřka se nechala slyšet a ve své pokrytecké, kazatelské gratulaci novému prezidentovi nabídla spolupráci „podmíněnou úctou k vládě zákona a lidské důstojnosti bez ohledu na původ, rasu, pohlaví, sexuální orientaci či politické názory“. „Vůdkyně Západu,“zajásal liberální tisk.

Proč to zděšení? Dětinský narcisismus, vulgarismy a předvolební silácké řeči Trumpa jako prezidenta okamžitě přejdou. Konstituční „brzdy a protiváhy“i společná vláda s Kongresem vejtahu brzy umravní. Jeho výroky o podbízivých ženách (staršího data), Hispáncích nebo muslimech neměly nic společného s rasismem ani xenofobií, byly zcela racionálním útokem proti politice identity a antidiskriminační korektnosti, zvýhodňování menšin, jež tak dlouho rozvrací soudržnost amerického národa. Vláda zákona nesmí nadržovat, má být slepá, jak potvrdila i kancléřka. Tuší vůbec, jakým nebezpečím – a to nejen pro Ameriku – se stala vláda demokratů, jež staví na koalici menšin, a nikoli na legitimitě obecného prospěchu republiky? Co si počnou Němci s paralelní společností muslimských ghett? Stále je slyšet, že se přistěhovalci „musí“přizpůsobit. Stěží, jestliže si tak jako jeden Syřan myslí, že jim Alláh daroval Německo.

Trump neomaleně apeloval na bouřící se pragmatický rozum anglosaské kultury, když upozornil na vysokou kriminalitu hispánské chudiny (odhadem snad 13 milionů nelegálů). Slibem nepřijímat nešťastné muslimy porušil dogma liberalismu, jako by omezení charity bylo vyhlášením války arabskému světu. Nesmíme-li soudit, nesmíme ani myslet.

Z německého komplexu viny za nacionální hitlerismus se ve třetí převychované generaci kulturtrégrů vyklubal opačný extrém, kult liberálního, světového humanismu a ten, jak stále tvrdí kancléřka, nemá alternativu. Německý národ nesmí existovat. Zbožštění abstraktního člověka důstojnosti a lidských práv si liberálové pletou s etikou a politikou. Ve svém přehnaném individualismu popírají tradici, kolektivní normy a povinnosti, ba i přirozené hranice mezi lidmi a kulturami, nejen ty vnější, ale i vnitřní, jež chrání autonomii rodiny, školy, obce, svazů a spolků. Máme milovat cizí více než vlastní, lidstvo více než národ.

Za fasádou politické korektnosti, původně veřejnou etiketou respektu, se rozpíná liberální snaha „osvobodit“jedince z kultury, dějin i náboženství. Snaha ničící jazyk, myšlení, disciplínu, autoritu, konkurenci, odpovědnost i veškeré ctnosti. Odmítá rozlišovat mezi vyšším a nižším, hodnotnějším a horším, noblesním a barbarským. V aristokratických

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.