Koupím

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Botanická zahrada je znovu bez ředitele. Toho stávajícího, Oldřicha Vacka, totiž včera pražští radní odvolali.

„Důvodem byla skutečnost, že nenaplnil jejich manažerské představy,“říká Vít Hofman, mluvčí magistrátu. Podrobnější informace však nechtěl mluvčí ani radní Petr Dolínek (ČSSD), který má Botanickou zahradu v gesci, poskytnout.

Tvrzení o ředitelových manažerských schopnostech, ať už znamená cokoliv, však vyznívá poněkud naprázdno. Obzvláště v kontrastu s tím, že to není ani měsíc, kdy radní bez výhrad odsouhlasili Vackovu koncepci rozvoje zahrady na příští tři roky. V ní navrhované projekty pro příští rok potvrdili minulý týden i zastupitelé při schvalování rozpočtu.

Odvolání bez udání důvodu navíc radní stihli na poslední chvíli. Zkušební doba ředitele, který svou funkci zastává od letošního 1. června, totiž skončila dnes. Možná i proto tento bod na své jednání radní narychlo zařadili až v pondělí odpoledne. Vacek se stal ředitelem zahrady, když vyšel jako vítěz z výběrového řízení, kterého se zúčastnilo dalších sedm kandidátů.

Ani desetiletá praxe nestačí

Ředitele podle jeho slov včerejší rozhodnutí rady zaskočilo a zklamalo. „Jako jediné své pochybení dnes vidím to, že jsem se do výběrového řízení vůbec hlásil,“říká. Ani jemu prý radní Dolínek důvody odvolání nesdělil.

Podle zákulisních informací za ním mohla stát Vackova rozhodnutí, která vedla k odchodu několika desítek zaměstnanců. Četné personální změny po svém nástupu ředitel nepopírá. „Odešli však jen lidé, kteří nepřispívali k dobru Botanické zahrady. Za každým odvoláním si dodnes stojím,“říká ředitel.

Upozorňuje také, že v jeho případě nešlo jen o nějaký rozmar nového manažera. Vacek totiž nestál v čele Botanické zahrady poprvé. Jejím ředitelem byl i mezi lety 2003 a 2012, kdy na vlastní žádost odstoupil, aby se mohl věnovat akademické dráze. „Zjistil jsem však, že Botanická zahrada je moje srdeční záležitost, a proto jsem se rozhodl výběrového řízení zúčastnit. Včera se ale ukázalo, že jsem v něm očividně neuspěl,“dodává Vacek. Myslí si totiž, že o něj radní zřejmě nestáli od samého začátku.

Odvolání ředitele zaskočilo i řadu Vykupuji knihy i celé knihovny. 775699350111933

knižní pozůstalost. Knihy, příp. i starožitný a retro nábytek vhodný do stylové čítárny - knihovnu, křesla, stolek, lampu, aj. Tel. 603478873114199 zaměstnanců Botanické zahrady. Nelíbí se jim zejména, že neznají důvody, které k němu vedly. „Jsme z toho vykolejení. Sama za ten půlrok nevidím jako dlouholetý zaměstnanec žádné zásadní pochybení, kvůli kterému by měl být ředitel odvolán,“říká botanička Jarmila Skružná. Je podle ní také velmi nepříjemné, Pro dva studenty VŠ doktorantského studia hledáme byt k dlouhodobému pronájmu v Praze. Tel:723047669

Manželský pár z Anglie hledá byt v Praze, k dl. pronájmu.T.: 603252661

Foto: Michal Šula, MAFRA

Podruhé Oldřich Vacek řídil Botanickou zahradu již mezi lety 2003 a 2012. Poté působil na České zemědělské univerzitě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.