Odvolaní ředitelé

MF DNES - - PRAHA -

když do zahrady každý půl rok přichází nový ředitel a mění její směřování. Rozhodnutí radních prý navíc nemohlo přijít v horší dobu. Právě se totiž připravuje program akcí na příští rok. Se způsobem, jakým Vacek zahradu řídil, byla prý Skružná spokojená. „S jeho nástupem přišlo i mnohem vstřícnější pracovní prostředí a obecně zde zavládla klidnější atmosféra,“dodává.

Přístup k vedení zahrady si ostatně pochvaluje i Tomáš Bryknar (Trojský kůň 2014), starosta městské části Praha-Troja, kde se Botanická zahrada z větší části nachází. „Jsem zprávou o jeho odvolání překvapen. Mohu říct, že se mi s ním spolupracovalo velmi dobře. Byl to odborník,“říká. Naproti tomu bývalá ředitelka zahrady Věra Bidlová u trojských občanů příliš popularity nezískala. „Za jejího působení se uzavřela a oplotila do té doby přístupná část zahrady. Jako odbornice ale myslím vedla zahradu také skvělým způsobem,“říká starosta.

Odvolání Vacka se nezdá ani opozičním zastupitelům. „Je nestandardní, aby někoho vybrali výběrovým ● Ke konci roku 2014 odebrala rada funkci

Nezvládl prý přípravu pražských stavebních předpisů. ● Jeho odvolali letos 20. září za neochotu odvolat architekta Kouckého, který připravoval Metropolitní plán. ● K 30. červnu 2015 odvolali radní

Důvodem byly spory mezi vedením a zaměstnanci. ●

odvolali kvůli chybám v hospodaření loni v červenci. ● Dne 20. května 2016 radní odvolali ●

Úřad prý vedl neefektivně.

odvolalo představenstvo 19. května na doporučení dozorčí rady (jejím předsedou je radní Dolínek). Radě se nelíbilo směřování podniku. řízením a odvolali ho dříve, než se tam stačí zorientovat,“říká předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Budí to podle něj prý spíše dojem, že ředitel nechtěl udělat něco, co od něj radní Dolínek žádal. „Možná nechtěl v Botanické zahradě pěstovat bambus pro pandu,“dodává s úsměvem Novotný.

Podle radního Jana Wolfa (Trojkoalice) je však rozhodnutí předložit radě návrh na odvolání plně v Dolínkově kompetenci. „Věřím, že k tomu měl své důvody a plně jeho rozhodnutí respektuji. Nemáme zkušenosti, že by kolega Dolínek dělal něco, co by se nezakládalo na pravdě,“říká Wolf. Sám přitom předsedal komisi, jenž Vacka do funkce vybrala. „Řídili jsme se však zejména odborností kandidátů. Manažerské schopnosti se předem jen těžko odhadují,“dodává.

Nejvyšší židle se kývají často

Včera se nicméně zopakovala situace, která je na magistrátu poměrně častá. V kancelářích ředitelů řady městských firem a příspěvkových organizací se totiž od nastoupení stávající koalice dveře netrhnou.

Radní za poslední dva roky stihli odvolat například ředitele dopravního podniku, Technické správy komunikací, pražské záchranky či hned dva ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR). Současné vedení města odvolalo i bývalou ředitelku Botanické zahrady Věru Bidlovou, a to kvůli údajným chybám v hospodaření zahrady.

Nejvíce se ale včerejší rozhodnutí radních podobá odvolání ředitele IPR Petra Hlaváčka. Ten totiž stejně jako Vacek začal svou funkci vykonávat díky výběrovému řízení, které vypsala současná koalice. I on byl ve svém oboru obecně považován za experta s bohatou zkušeností. A také on musel skončit kvůli nenaplnění „manažerské představy“radních. V jeho případě kvůli neochotě odvolat architekta Romana Kouckého, který vedl tým pro přípravu Metropolitního plánu. Bizarní je, že Koucký se dost možná k přípravě Metropolitního plánu na rozdíl od Hlaváčka vrátí. Magistrátní výběrová komise doporučila, aby projekt dopracoval právě on.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.