Po slunečném dni očekává Praha sníh

MF DNES - - PRAHA - Jan Bohata redaktor MF DNES

Pít je nutnost. Ale má své ritualizované podoby. A pestrá je i škála nádob, z nichž se nejrůznější tekutiny v historii konzumovaly. Jak se na území Prahy pilo od pravěku donedávna, představuje výstava „Na zdraví! Archeologie k dějinám pití“, která obohatila expozice Muzea hlavního města Prahy (MHMP).

„Jde o výstavu ze série Předmět sezony. Svědectví archeologie k pití a hostinám jako důležitému kulturnímu fenoménu je mimořádně bohaté,“uvedla k expozici Šárka Máchová z MHMP. V muzejních depozitářích se nachází řada svědků „picích“dějin. „Mají podobu různých druhů koflíků, pohárů a číší. Muzeum nyní nabízí stručný vhled do tohoto světa skrze prezentaci vybraných nálezů z posledních sedmi tisíc Včera si Pražané užívali slunce a modré oblohy a už dnes by se měli podle Českého meteorologického ústavu připravit na sníh. Dnes má být zpočátku polojasno a postupně se bude obloha od severu zatahovat. Večer má přijít občasné sněžení nebo déšť se sněhem. Nejvyšší teploty dosáhnou 2 až 4 stupňů Celsia. Vát bude mírný, postupně čerstvý západní vítr. V noci na čtvrtek dosáhnou nejnižší noční teploty v Praze až k jednomu stupni Celsia. Zítra bude v Praze většinou zataženo a občas bude padat déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 3 až 5 stupňů Celsia. Bude vát čerstvý západní vítr nárazově rychlostí až 15 metrů za vteřinu. (hel) let,“přiblížil výstavu autor Daniel Bursák.

Z ptačích vajec, zvířecích rohů, zeleniny, ovoce, kůže, skla, kovu či keramiky řemeslníci picí mísy, sklenice či poháry vyráběli od pravěku. A dodnes takové nádoby patří k frekventovaným nálezům na archeologických polích.

Pivo, medovina, doušek vína či jiného povznášejícího nápoje tříbí myšlenky, prohlubuje přátelství a dává vzniknout trefným filozofickým postřehům. To věděli předkové odpradávna a nálezy to potvrzují. „Z Dřevčic u Prahy pochází veliká nádoba, které bychom podle slovníku starých Řeků řekli kratér (nádoba na mísení nápojů),“uvedl archeolog Jan Turek. Experti kromě zmíněné nádoby odhalili mimo jiné takzvané čerpáčky, nádobky, do nichž si účastníci posezení nabírali tekutinu. Nález z přibližně tři tisíce let staré éry eneolitu není ojedinělý, podobný pochází například z Vysočan. „Odtud z této doby jsou známy nálezy vzácné série sedmi kanelových (žlábkových) čerpáčků s vysokými uchy,“popisují nález historici.

Speciální picí nádoby, džbánky, amfory, poháry a misky, měly v různých fázích dávné komunity různou

Archeologové usuzují z tvaru nalezených nádob i to, kdo se obsloužil sám a komu nalévali poddaní. Historii pití odhaluje výstava.

Foto: Michal Šula, MAFRA Foto: MHlMP

Skleněná kráska Vysoká číše „českého typu“z Vyšehradu, 14. až polovina 15. století.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.