Řidič autobusu vjel k oknu fast foodu. Přišel o práci

MF DNES - - PRAHA -

podobu. „Bezuché poháry v eneolitu jsou objemné a nepotřebují dolévání. Až do konce doby bronzové mají menší picí nádoby ucha. Halštatská aristokracie se zřejmě již dávala obsluhovat, ploché picí nádoby neumožňovaly pohodlně čerpat,“uvedla historička Jarmila Valentová. Jde o dobu přibližně před 2 500 lety. V dávné éře se spolu s vařením prvních várek piva rodí i speciální nádoby, zásobnice. Jejich objem se pohyboval od 100 do 200 litrů.

Zlomky keramických nádob patří k frekventovaným nálezům i z dob středověkých pražských měst. Naproti tomu se však z této doby našlo méně hrnčířských dílen. Jednu z raně středověkých výroben odhalili archeologové na Malé Straně ve Vlašské ulici na pozemcích patřících v předhusitských dobách Strahovskému klášteru. Vědci tam nalezli soubor 4 358 kusů keramiky.

Neznámý pijan si užíval unikátní fajánsové, hrnčířské nádoby s tenkým sklovitým povrchem, glazurou, v podobě sovy. Tu nalezli archeologové při výzkumu v Bartolomějské ulici. Nádoby stejného typu bývaly vysoké 25 až 46 centimetrů a vznikaly v 16. a 17. století například v Německu. O vkusu a jmění středověkých a novověkých pijáků svědčí fragmenty skleněných nádob. Na Můstku archeologové objevili i pohár na nožce z 13. či 14. století, pocházející z věhlasné sklárny v benátském Muranu. Dále zde nalezli i pohár s emailovou malbou a zlacením. Sklář ji ozdobil jezdcem na koni a drakem či baziliškem.

Nádoby majitele provázely i na poslední cestě. „O důležitosti picích nádob svědčí i jejich častý výskyt v hrobech,“uvádějí historici. Nádoby byly například v pohřebních šachtách objevených při průzkumu na Západním Městě, ve Stodůlkách. Šachty pocházely ze druhé poloviny 3. tisíciletí před Kristem, z časů takzvané kultury zvoncovitých pohárů. Výbava včetně nádob se již neobjevuje v hrobech od raného středověku 11. a 12. století. Na magistrále se v úterý v poledne otevřely dva ze čtyř jízdních pruhů v Sokolské ulici, kde v pondělí přerušila provoz havárie vodovodu. Od 20.30 se provoz za křižovatkou s Ječnou ve směru z centra obnovil kompletně. Včera se však v Praze kvůli havárii opět tvořily kolony. Vodovodní potrubí v centru Prahy prasklo v noci na pondělí, ulice pak byla úplně uzavřena a v časných ranních hodinách se začaly na magistrále tvořit místy i několikakilometrové kolony. (bun) Policisté vyšetřují nehodu, kterou způsobil řidič autobusu před restaurací s rychlým občerstvením v Chodovské ulici. Pokusil se projet úzkou uličkou k výdejnímu oknu a cestou napáchal škodu za sto tisíc. S poničeným autobusem pak ujel. Nehoda se stala 16. listopadu po sedmé hodině večer. Projet koridorem určeným pro osobní auta autobus nezvládl, poškodil reklamní stojany a světlo. „Řidič bezprostředně poté z místa odjel. Ještě téhož dne policisté našli dotyčný poškozený autobus zaparkovaný v Jílovém u Prahy,“sdělila mluvčí policie Iveta Martínková. Autobus patřil dopravní společnosti Arriva. Podle mluvčí firmy Nikoly Šeligové byl řidič mimo službu a v autobusu nebyli cestující. „Pro naši společnost se jedná o nepřijatelné chování. Řidič je momentálně ve výpovědi a nebude u nás nadále pracovat,“řekla Šeligová. (rsr)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.