Santa je pořád úchyl, ale jeho vtip dost vypelichal

MF DNES - - KULTURA - — Mirka Spáčilová

Nahrávka se nese v duchu moderního alternativního folku a na jejím vzniku se podíleli špičkoví hudebníci jako kytarista Josef Štěpánek, který se postaral i o aranže, kontrabasista Jaromír Honzák, klávesista Jan Steinsdörfer nebo bubeník Roman Vícha. Duet Tvá si s Ivou Pazderkovou zazpíval Tomáš Klus.

Písně jsou výrazně autobiografické, svým způsobem niterné a intimní a zpěvačka nepopírá, že pro ni Za třináct let od zrodu filmu Santa je úchyl se nezměnilo jediné: Billy Bob Thornton stále vyzařuje charizma. Pár vteřin v úvodu druhého dílu Santa je pořád úchyl vypadá dokonce pěstěně jako ministr Martina Myšičky v sérii Kosmo, ale brzy jeho postavu odmaskují, vrhnou zpět mezi splašky – a ukáže se, že slouží jen unavené kopii.

Cynik, nebo měkkota?

Hrdina má působit vypelichaně, příběh svěže, ale opak je pravda. Ač se tvůrci vyměnili, nechali postavě nejen osobní znaky jako sprostý slovník, opilecké výstřelky, sexuální apetit a sklon ke zmaru, ač zpacká i vlastní sebevraždu, ale také – bohužel – i zcela totožný příběh.

Znovu jej vyhledá zrádný trpasličí komplic, znovu plánují loupež, znovu kvůli krytí obléknou kostým Santa Clause, znovu jim cestu zkříží sice již odrostlý, ale stále stejně naivní baculatý andílek, jenž hrdinův cynismus naleptává soucitem. Že určitým způsobem fungují jako terapie. „Paradoxně mě úplně nejvíc naplňuje, když stojím na koncertě a zpívám tyhle písničky. Vlastně nejsem v žádné roli, jsem to skutečně já a najednou mi to vůbec nevadí,“říká Pazderková. partu doplní ještě hrdinova zpustlá matka, je změna čistě kosmetická.

Navíc bezbřehá kanonáda vulgarit svádí ke konverzační vycpávce, kdežto situační komika skomírá. Vlastně se skoro nekoná, i vděčná rvačka dvou svatých konkurentů se rozplizne doztracena, nemluvě o velkém srazu Santů ve finále.

Mírný úsměv vyloudí alespoň přání dětí počítačového věku, jimž hrdina vůbec nerozumí, či okamžiky, kdy sám sobě vytýká přílišnou měkkost. Ovšem to by měl vyčíst hlavně autorům, neboť vyvrhel směřující pomalu k vážnosti a cituplnosti páchá na podstatě projektu zradu.

Santa je pořád úchyl zkrátka představuje doklad, že druhé díly bez nového nápadu nemají vůbec vznikat a že jenom sama oplzlost bez injekce vtipu už nezabírá. Santa je pořád úchyl

„Nezpívám o ničem výjimečném, ale o věcech, které zažíváme všichni. Takže může nastat katarze nejen u mě, ale i u posluchačů, což mě baví. Třeba u divadla to mám tak, že zkoušet expresivní scény v malém kolektivu se stydím, ale jakmile na Fidlovačku přijde pět set lidí, tak mám pocit, že můžu cokoliv. Hraju divadlo od devíti let a už tehdy mi zkoušení dělalo problém. A řeknu vám, režiséři pro to nemají pochopení,“podotýká zpěvačka. Nicméně tohle všechno prý s hudbou

Foto: MAFRA – Tilen Vajt

Album Ivy Pazderkové nese neobvykle dlouhý název složený z názvů písní.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.