Bože, proč oni? Brazílie pláče pro elitní fotbalový tým

MF DNES - - SPORT -

Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Jsou zprávy, které byste se nikdy dozvědět nechtěli. Jako tu ze včerejšího rána. Tomáš Ujfaluši začal na internetu zjišťovat, kdo všechno se skrýval pod názvem Chapecoense FC.

Brazilský fotbalový klub, v Česku zcela neznámý, cestoval za svým snem. Do nedaleké Kolumbie za největším zápasem své historie. Jenže do Medellínu nedoletěl. Finále Copa Sudamericana, což je jihoamerická obdoba Evropské ligy, už si nezahraje.

Hrůznou havárii letounu Aerospace 146 přežilo šest lidí z 81. Shodou okolností tři hráči Chapecoense. Kapitán Cléber Santana nikoli. „Zastavil se mi dech, když jsem si četl soupisku Chapecoense a před koncem narazil na číslo 88. Cléber Santana byl skvělý kluk, pohodář. Poznali jsme se v Atlétiku Madrid,“líčil bývalý český reprezentant Ujfaluši: „Je šílené, že už o něm mluvím v minulém čase. Ročník 1981. Vždyť mu bylo o tři roky míň než mně.“ říkal v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES: „Myslím, že jsem na dráze dokázal skvělé věci. Jasně, kariéra šla nahoru i dolů, byly tam vrcholy i pády, taky zklamání. Ale věřím, že po mně zůstane něco, nač budou lidé po letech vzpomínat.“Odkaz. Dědictví, chcete-li. Bolt do jisté míry změnil sport nezvyklým showmanstvím, svými gesty a grimasami. Působil kolikrát jako flink, dobíhal k rekordním časům s vypuštěným závěrem. Známé jsou jeho fotky z jamajských párty či s nejrychlejšími auty. „Většina si říká: Jó, Usain, to je pohoda, žádný stres... Ale tak to není,“líčí teď.

Bolt prozradil, že před olympiádou v Riu téměř ztratil chuť do běhání. „Už to nebyla zábava,“řekl doslova. Monstrózní tlak jej dostihl a svíral. Je na něj zvyklý, z velké míry si jej i užívá ale tohle už bylo moc: „Nikdo z vás si to neumí představit.“Jenže olympijská zlata číslo 7 až 9 pro něj byla ústřední, měla jej vynést mezi absolutní velikány dějin sportu včetně jeho oblíbence Muhammada Aliho. Ve zkoušce odolnosti obstál. „A teď jsem uvolněnější, mnohem víc mě baví chodit na tréninky,“přiznal. „Vím, že tak intenzivní už to nikdy nebude.“

Od pekingské exploze po brazilský závěr prošel i on sám mnoha změnami. Z bezstarostného vtipálka je mnohem vážnější muž. Omezil „paření“, změnil životosprávu.

V Atlétiku se tehdy tvořila skvělá parta. Luxusní útočníci Forlán s Agüerem, v brance mladičký De Gea, v záloze techničtí rytíři Paulo Assuncao, Simao, Reyes nebo Tiago. V obraně spolehlivý stoper Ujfaluši a před ním defenzivní štít Cléber, s číslem 23 a prudkou střelou.

„Brazilci vždycky a všude drží pohromadě. V Atlétiku ještě do partičky přibrali tři Portugalce a mě. Nikdy nezapomenu na společná barbecue. Uvědomil si, že ani nejrychlejší z nejrychlejších čas nepřesprintuje. Kariéře leccos obětoval.

Teď má Bolt po mnoha knihách i nový film. „Nesnažil jsem se hrát. Nechtěl jsem, abych místo svého já vyslal na plátno někoho jiného,“říká o míře autenticity. Mimochodem, pokud by si mohl vybrat, nejlépe by ho prý ztvárnil slavný Denzel Washington.

Párty obsahovala červený koberec, spoře oděné dívky a atletické i fotbalové hvězdy; na Boltův dokument se přišli podívat Mo Farah, Jonathan Edwards, Santi Cazorla i Olivier

Byť ještě nekončí, Usain Bolt bedlivě staví svůj odkaz. I novým, pompézně ohlášeným filmem.

Giroud. Vše už bylo součástí pomalého loučení legendy. Poslední závody má Bolt běžet na mistrovství světa v Londýně 2017, symbolicky na olympijském stadionu.

A pak? Po konci fotbalové sezony 2017/2018 chce zkusit trénovat s Borussií Dortmund. Se šéfem světové atletiky Sebastianem Coem již zlehka probírali jeho možnou roli budoucího ambasadora tohoto sportu. Nechce do politiky, zato by rád zintenzivnil charitativní činnost.

V tu chvíli bude jeho odkaz kompletní, čemuž blesk z Kingstonu jde naproti. Na dráze i mimo ni. Pivo, víno, olivy, samý úsměv, pohoda,“říkal Ujfaluši.

Cléber Santana Loureiro byl celkem dobrodruh, který se na první zahraniční angažmá vydal do Japonska. V roce 2007 ho však Atlético koupilo ze slavného Santosu za 210 milionů korun. Následovala Mallorca, Sao Paulo, Flamengo či Criciúma. Vloni zakotvil v mladičkém klubu Chapecoense, který se stal kometou brazilské ligy. Zelené dresy z města Chapecó na jihu Brazílie hrály ještě v roce 2009 pouze čtvrtou ligu.

„Je nemožné uvěřit, co se stalo. Svět pláče a nebe s radostí přijalo šampiony. Moje myšlenky patří rodinám a přátelům všech obětí,“vzkázal brazilský vůdce Neymar.

Co bude po úterní havárii, nikdo netuší. Jihoamerická federace CONMEBOL přerušila všechny soutěže. Brazilská liga musí zvážit, v jakém režimu dohraje poslední kolo. Chapecoense se drželo na devátém místě, což byl historický úspěch.

Mimochodem, kolumbijský Atlético Nacional, druhý finalista Copa Sudamericana, navrhuje, aby trofej získali chlapci z Chapecoense bez boje. Krásné gesto.

Bolt představil svůj film v Londýně. Foto: Reuters

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.