10 PATÁLIÍ S HYPOTÉKOU

Nemoc, nezaměstnanost, rozvod, smrt. Potřeba předčasně splatit úvěr nebo prodat nemovitost. Splácení hypotéky může zkomplikovat řada věcí. Přinášíme přehled deseti okolností, do kterých se může dostat každý, kdo splácí hypotéku. A to s přihlédnutím k nový

MF DNES - - BYDLENÍ & STAVBA - Text Monika Lukešová foto Shutterstock

Od 1. prosince začíná platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. A dotkne se i hypoték. Změny pocítí zatím jen žadatelé o úvěr a lidé, jimž bude končit fixační období. Starší smlouvy budou na nová pravidla přecházet postupně v dalších letech. Nová pravidla ovšem mohou ovlivnit řešení některých problematických situací. Vybrali jsme deset, které mohou zaskočit majitele hypotéky, a zahrnuli do nich nová pravidla. O nich více v rámečku Hypotéky nově na straně 24.

KVŮLI NEMOCI ČI NEZAMĚSTNANOSTI NEMÁM DOST PENĚZ NA SPLÁCENÍ

U většiny problémů s hypotékou, jako i zde, je nejlepší ihned informovat banku. „Když klient požádá banku například o přerušení placení, banka většinou povolí 3–6 měsíců odkladu. A to tak, že klient splácí pouze úroky, a nikoliv jistinu,“vysvětluje Zbyněk Prim, exkluzivní poradce společnosti Fincentrum.

Tím se však prodlouží splatnost úvěru a klient se dostane do registrů dlužníků.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.