Je to tu. EET startuje

MF DNES - - FRONT PAGE - Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Je to historicky poprvé, co se hospodští, hoteliéři a poté i další podnikatelé a firmy svléknou do naha před finančními úřady.

V Česku startuje povinnost hlásit všechny tržby v hotovosti státu, a to hned. Od 1. prosince se týká hospod, restaurací, kaváren, cukráren, hotelů a penzionů.

Během tří měsíců se připojí obchody a za rok postupně další skupiny podnikatelů.

Úřady jim nevěří, že přiznávají, a hlavně, že daní všechny příjmy, které vydělají. Podle statistik Českého statistického úřadu se v Česku zatajuje skoro 170 miliard korun. Až se do evidence v roce 2018 zapojí všichni podnikatelé, mělo by to přinést 18 miliard korun do rozpočtu navíc na daních a na pojistném, avizuje ministerstvo financí, které má zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) na starosti. Evidence má podle něj pomoci nejen státu, ale i těm, kteří už dnes platí daně poctivě a pro něž představují neplatiči nekalou konkurenci.

Vlády o zavedení registračních pokladen usilovaly od roku 1996 – ve volebním programu to dlouhá léta má sociální demokracie. První pokus v roce 2006 nevyšel. Po deseti letech už ano – v listopadu mohlo 40 tisíc podnikatelů v odvětví stravování a ubytování účtenky zkušebně do systému posílat. „Pilotní provoz je plynulý, bez výpadků ze strany finanční správy. Ani při zvýšeném náporu na systém žádné problémy nepředpokládáme,“říká mluvčí finanční správy Petra Petlachová. Do včerejšího odpoledne se se systémem propojilo přes 25 tisíc podnikatelů, celkem za listopad poslali 13,5 milionu účtenek. Systém podle Petlachové odesílá podnikatelům potvrzení o evidenci účtenky do jedné sekundy, takže fronty se netvoří. „Teď to funguje, účtenka vyjede z pokladny během pár vteřin, bojím se ale, jak to bude, až se k tomu připojí všichni,“říká paní R., majitelka cukrárny na Mělnicku, která zkušební provoz už čtrnáct dní využívá.

Desetitisíce za pokladny

Většina podnikatelů z dotčených branží, které MF DNES oslovila, už má pokladny připravené. Většinou uvádějí, že za zavedení EET zaplatili řádově desítky tisíc korun. Zřejmě nejvíc pokladen se podařilo prodat operátorovi O2, hlásí jich deset tisíc.

Pro část podnikatelů je nová povinnost poslední kapkou pro rozhodnutí skončit. „Spočítali jsme si, že by nás pokladna a internet vyšly na dvacet tisíc korun, k tomu každý měsíc poplatky. To se nám nevyplatí, už teď živoříme, nejsme schopni zastavit pokles tržeb,“říká pan J., který má krámek ve vsi se dvěma stovkami lidí na Bruntálsku. Má tři roky do důchodu a těšil se, že bude mít na penzi co dělat.

Ministerstvo financí původně slibovalo bezplatné řešení (mají ho na Slovensku), nakonec to nechalo na trhu. Řešení za symbolické peníze si tak zpravidla najdou jen ti podnikatelé, kterým informační technologie nejsou cizí. „Je neskutečné, co a za jakou cenu jsou obchodní zástupci schopní lidem nacpat, i když to nepotřebují,“říká Magdalena Rezková, majitelka Hospody u Rezků v Jistebnici u Tábora.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.