EET na poslední chvíli

I když se o elektronické evidenci tržeb mluví už měsíce, mnoho lidí zjišťuje informace až nyní.

MF DNES - - Z DOMOVA - Filip Horáček redaktor MF DNES

Ministerstvo financí sice spustilo v červnu reklamní kampaň a následně i infolinku, kde se mohli lidé doptat na podmínky elektronické evidence tržeb, ale nestačilo to. V on-line poradně na iDNES.cz čtenáři pokládali řadu velmi konkrétních otázek. Zodpovídali je odborníci ministerstva financí Daniela Hrabětová a Lukáš Kozák spolu s poradcem Hospodářské komory pro ICT Jakubem Rainischem.

Je v zákoně napsáno, že účtenka musí být vytištěná?

Zákon nestanovuje podnikateli formu vystavení účtenky. V kamenných obchodech se primárně předpokládá tištěná forma účtenky, nicméně pokud se podnikatel dohodne se zákazníkem na jiné formě vystavení účtenky (například zasláním na e-mail), zákon to umožňuje.

Pokladnu jsem objednal včas, ale dodavatel ji nestihl dodat. Co mám dělat, mám zavřít?

V případě, že přijímáte tržby ze stravovacích nebo ubytovacích služeb, povinnost evidence tržeb se na vás od 1. 12. vztahuje. V případě správního řízení by však kontrola k této skutečnosti přihlédla.

Obsluha přinese účtenku zákazníkovi, který odmítne jedno z jídel platit, protože bylo špatné. Má obsluha vytvořit druhou účtenku s minusovou hodnotou dané položky, nebo účtenku stornovat a vystavit novou?

Obě varianty jsou možné.

Vyúčtování s hostem probíhá diskrétně, tj. v deskách je mu vystaven předúčet. Hosté se rozhodují, zda zaplatí hotově, či kartou. Při platbě v hotovosti vloží částku do desek. Číšník dokončí vyúčtování, vrací se zpět s řádným dokladem. Bude nám při kontrole vytýkáno, že jsme v první fázi nepředložili doklad dle EET?

Povinnost evidence se vztahuje až na uskutečněné platby, například předání hotovosti nebo příkaz k platbě kartou. Ze strany finanční správy tedy nebude zpochybňován uvedený postup.

Jak se bude řešit případ, kdy je dodavatelovo řešení EET do pokladny špatně vyřešené a platby nebudou evidovány správně nebo vůbec?

Za správnost zasílaných údajů obecně odpovídá podnikatel. Doporučujeme si vybrané řešení otestovat a případné kompenzace za chybnou funkcionalitu softwaru s dodavatelem smluvně ošetřit.

Mám dvě provozovny s různým druhem činnosti. Peníze inkasuji jen já. Bude mi stačit jeden program (aplikace) pro obě provozovny?

Pokud přijímáte platby v obou provozovnách a chcete evidovat tržby na jednom pokladním zařízení, je to možné, ale vaše pokladní zařízení musí umožňovat zasílání údajů za obě provozovny.

Spadají do EET i platby na dobírku u podnikatelů, kteří nemají e-shop?

Není podstatné, jak je zboží objednáno. Dobírka evidenci podléhá pouze v případě, kdy není poskytovatelem poštovních služeb hrazena převodem z účtu na účet.

Foto: ČTK

Autor a kritik Nad elektronickou evidencí tržeb se nejvíc hádali ministr financí Andrej Babiš a jeho předchůdce Miroslav Kalousek. Babiš přinesl do Sněmovny obří účtenky, aby ukázal, že nechystá Velkého bratra.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.