Já se učím na kase, ty se zase nauč česky

Hospodský Josef Chrastil testoval EET. Na účtenkách posílá vzkaz Andreji Babišovi.

MF DNES - - Z DOMOVA - Reportáž Jakub Pokorný reportér MF DNES

Svérázný pražský hospodský Josef Chrastil, kterému patří sousedská restaurace U Prezidentů v Praze v Břevnově, patří k těm, kteří si v listopadu zkoušeli elektronickou evidenci tržeb.

Má pohostinství v trochu trampském a trochu v undergroundovém stylu, a jak už název napovídá, zdobí ho fotky českých a československých prezidentů. Chrastil je podle nápisů na stěnách evidentně antikomunista, příznivec Karla Schwarzenberga a ani Andreje Babiše moc nemusí.

Není divu, že i tablet od O2 se tu na výčepním pultu vyjímá trochu nepatřičně. Chrastil se proklikává přes položky na dotykové obrazovce, aby mohl vydat účtenku za jeden čaj. Má na displeji okénka „studené nápoje“, „teplé nápoje“, „hotová jídla“a další.

„Měl jsem dostat kasu na EET od pivovaru Rychtář za výtoč piva, ale když mi ji dlouho nedodávali, dostal jsem strach, že to nebude včas. Tak jsem si ji koupil u O2 za 6 100 korun a 499 korun budu platit každý měsíc za provoz toho internetu, kterému nerozumím. Před třemi dny mi kasa přišla, tak trénuju,“pochlubil se Chrastil.

Budou platit u baru

Chrastil si přilepšuje v hospodě ke svému důchodu 6 800 korun. Tržby má kolem dvou tisíc denně. Vydělá si v ní do dvaceti tisíc měsíčně. Avšak zdražovat kvůli EET nebude. Vytočí někdy třeba jen 30 piv za den, protože má malou hospodu.

„Zdražit jsem musel, protože zdražily pivovary pivo o korunu nebo o dvě,“přiznává hostinský. Kromě piva Rychtář točí ještě pivo Konrád a Plzeň. Zaměstnává sebe a ještě jednu servírku.

„Účtenka hostovi vyjede hned, ale úřadu může dojít až za 15 minut, protože je tu slabý signál internetu. Mně to může být jedno, protože já jsem to namarkoval. Ale myslím, že to spadne, až kliknou desítky tisíc hospodských najednou, jako ten registr vozidel,“říká Chrastil.

Pro něj samotného elektronická evidence žádným přínosem není, protože doposud normálně schovával doklady daňové poradkyni a nikdy v tom problém nebyl. „EET mě zdržuje, asi teď budou lidé muset platit při odchodu u baru, protože jinak bych to nestíhal. To já už všem říkal,“pokračuje Chrastil. Daně platil vždy, takže z toho pohledu mu EET nevadí.

Stravenky přijímá a nic se na tom nezmění, dokonce na ně důsledně vrací, kreditní kartou u něj stejně platit nešlo, protože s karetním terminálem Chrastil neumí. Pokud jde o spropitné, které v jeho hospodě činí tak dvě tři koruny na hosta, s tím si Chrastil lámat hlavu nebude. „Napíšu, že jsme hospoda, která ho nepřijímá. Vydělám na něm 500 korun na měsíc, tak jestli z toho chce daň, tak to je fakt nesmysl. Stejně spropitné nechávám servírce,“sdělil Chrastil.

Ministr financí Andrej Babiš přišel na poslední chvíli s nápadem, že by se evidence nemusela týkat podnikatelů s příjmem do 250 tisíc korun ročně, kteří platí daň z příjmů paušálem, Chrastil si však myslí, že se do limitu nevejde. „To je pro stánkaře. Mimochodem, ve stánku se loupí nejvíc,“míní břevnovský podnikatel, který dříve dělal vedoucího v Obecním domě v centru Prahy.

Vzkaz pro ministra

Na účtenky umožňují pokladny tisknout vzkazy. Někteří podnikatelé to teď využívají k tomu, aby vyjádřili svůj postoj k EET. A tak Chrastil místo obvyklého „Děkujeme za návštěvu“přes EET ministru financí, který pochází ze Slovenska, napsal: „Já se učím na kase, ty se nauč česky.“A přidal ještě jedno vulgární slovo.

„Myslím, že až kliknou desítky tisíc hospodských najednou, tak systém spadne – jako ten registr vozidel.“Josef Chrastil hospodský

Foto: Michal Šula, MAFRA

Evidence mi nic nepřinese Hospodský Josef Chrastil říká, že pro něj EET znamená jen zdržení při placení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.