Čerti z Rakouska jsou jen naši, tvrdí Kaplice

MF DNES - - Z DOMOVA - — Tomáš Lébr — Monika Filipová

Mimochodem, ve stánku se loupí nejvíc,“míní břevnovský podnikatel, který dříve dělal vedoucího v Obecním domě v centru Prahy.

Vzkaz pro ministra

Na účtenky umožňují pokladny tisknout vzkazy. Někteří podnikatelé to teď využívají k tomu, aby vyjádřili svůj postoj k EET. A tak Chrastil místo obvyklého „Děkujeme za návštěvu“přes EET ministru financí, který pochází ze Slovenska, napsal: „Já se učím na kase, ty se nauč česky.“A přidal ještě jedno vulgární slovo.

Čeští čerti mají vážnou konkurenci – masky alpských strašidel Krampus. Rakouskou tradiční podívanou se rozhodla poprvé do Česka před pěti lety přenést jihočeská Kaplice. Průvod stovek ručně vyřezávaných a malovaných rohatých masek s hrůzostrašnými úšklebky ve tvářích do příhraničního města od té doby láká každoročně tisíce diváků.

Jenže konkurence roste i samotné Kaplici. Podobná představení se totiž v posledních letech konají stále častěji také v dalších městech. A to se Kaplickým nelíbí. Nechali si proto značku Krampus včetně loga zaregistrovat pod ochrannou známkou. A po poradě s právníky obeslali organizátory akcí, které mají v názvu Krampus, s upozorněním, že značku nesmějí používat bez povolení. „Některé akce vyloženě kopírují to, co se děje v Kaplici, včetně programu a nastavení trati. Nejedná se

Co říká Ivan tomu, že řada malých podnikatelů po zavedení evidence své krámky zavřela? „Nedávno jsem četl, že evidence odbourala černý prodej piva o 60 procent. I zde v okolí bylo dříve více levných hospod, ale pokud to nepoctivce položilo, jsem za to rád,“svěřuje se Ivan.

Výtku proti systému nenachází ani Iva, pracující v kopírovacím centru s kavárnou v záhřebské ulici pojmenované po T. G. Masarykovi. „Koneckonců nám v rámci jeho zavádění snížili sazbu DPH, bez toho by to bylo o dost horší.“

Proti EET se nestaví ani taxikář Mladen. „Transakce načerno to úplně nezničilo. Zatímco tady v Záhřebu se vám nestane, abyste něco dostal bez lístku, na jihu v Dalmácii se to stává běžně. Oni dobře vědí, že pro inspektory je to ze Záhřebu daleko,“soudí.

Na příkladu šéfa fotbalového klubu Dinamo Záhřeb Zdravka Mamiče ukazuje, co Chorvaté řeší nejvíc – korupci. „To je podle mě obyčejný kriminálník! Ten klub si zprivatizoval. Všichni to věděli,“rozčiluje se. „Přednedávnem ho poprvé obvinili,“dodává. Jak tohle dopadne, toť téma dne. nám už ryze o logo s textem, ale o know-how show samotné,“vysvětluje mluvčí města Kaplice Jan Bohdal.

Organizátoři akcí postup Kaplice kritizují. „Za značku chtějí deset tisíc korun, pokud jim zaplatíme, můžeme ji použít. Licence na značku by měla být v tomto případě zrušena. Není to nic speciálního, je to vžitý název,“říká například František Christelbauer, ředitel Městského kulturního střediska ve Strakonicích, kde se koná Krampus 17. prosince poprvé. Název museli měnit také v Žatci, letos se akce jmenuje Kr@mpus show.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.