Čerti z Rakouska jsou jen naši, tvrdí Kaplice

MF DNES - - Z DOMOVA - — Monika Filipová

Čeští čerti mají vážnou konkurenci – masky alpských strašidel Krampus. Rakouskou tradiční podívanou se rozhodla poprvé do Česka před pěti lety přenést jihočeská Kaplice. Průvod stovek ručně vyřezávaných a malovaných rohatých masek s hrůzostrašnými úšklebky ve tvářích do příhraničního města od té doby láká každoročně tisíce diváků.

Jenže konkurence roste i samotné Kaplici. Podobná představení se totiž v posledních letech konají stále častěji také v dalších městech. A to se Kaplickým nelíbí. Nechali si proto značku Krampus včetně loga zaregistrovat pod ochrannou známkou. A po poradě s právníky obeslali organizátory akcí, které mají v názvu Krampus, s upozorněním, že značku nesmějí používat bez povolení. „Některé akce vyloženě kopírují to, co se děje v Kaplici, včetně programu a nastavení trati. Nejedná se nám už ryze o logo s textem, ale o know-how show samotné,“vysvětluje mluvčí města Kaplice Jan Bohdal.

Organizátoři akcí postup Kaplice kritizují. „Za značku chtějí deset tisíc korun, pokud jim zaplatíme, můžeme ji použít. Licence na značku by měla být v tomto případě zrušena. Není to nic speciálního, je to vžitý název,“říká například František Christelbauer, ředitel Městského kulturního střediska ve Strakonicích, kde se koná Krampus 17. prosince poprvé. Název museli měnit také v Žatci, letos se akce jmenuje Kr@mpus show.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.