Nabízím pomoc

MF DNES - - Z DOMOVA - Reportéři MF DNES V jaké roli v ČSSD byste se sám viděl nejradši?

Expremiér Jiří Paroubek by se zjevně rád vrátil do ČSSD se svým „ozdravným plánem“pro nadcházející sněmovní volby. Pořád pečlivě sleduje veřejné dění, během rozhovoru ve svojí kanceláři stále pošilhává po televizních zprávách. „Čekám na jednu komoditu. Když se dostane na tři a půl procenta poklesu bavlna, vydělám přes tisíc dolarů,“říká.

Bavíme se spolu krátce po vašem návratu z Číny. Co jste tam dělal?

Byla to taková poznávací cesta a byl jsem tam v konzultativní roli, kdy jsem říkal své názory na to, do čeho by se tu dalo investovat a jak by se mohla urychlit spolupráce.

Tu cestu vám zprostředkoval Jaroslav Tvrdík?

Ne, nejsme spolu ani v kontaktu. Za šest a půl roku jsme si vyměnili dvě nebo tři SMS a z toho dvě byly z jeho strany rozhořčené po nějaké drobné kritice jeho osoby.

Bylo pro obchod s Čínou nezbytné, aby čtyři nejvyšší ústavní činitelé vydali prohlášení, ve kterém se distancovali od setkání ministra Daniela Hermana s dalajlámou?

Myslím, že to ničemu neškodilo. Je to konstatování, že pořád pokračujeme v politice jediné Číny, tak jako tomu bylo za Václava Havla a za Karla Schwarzenberga, nic se nezměnilo. Ve vztazích s Čínou je třeba mít trpělivost a hledat ty správné obchodní komodity a případy, aby se obchodní bilance také trošku zlepšovala v český prospěch. Dneska je totálně záporná. A k tomu bych chtěl také přispět.

Jak?

V provincii Če-ťiang, kterou jsem navštívil, by mohlo vzniknout centrum, které má od čínského vedení za úkol zlepšovat hospodářské vztahy ke střední a východní Evropě, včetně České republiky. Pokud takové centrum vznikne, rád bych s nimi spolupracoval. Mám zkušenosti, pokud jde o české podniky, vím, kde chybí kapitál, vím, kde jsou progresivní projekty. Během několika let může dojít i k poměrně významnému posunu v obchodní bilanci.

Mohl byste být takovým Jaroslavem Tvrdíkem číslo dvě?

Chtěl bych to dělat úplně jinak než Jaroslav Tvrdík. On vsadil na jednu firmu, to se mu daří. Ale tady jde o jiný systém práce, jde o to, spárovat zájmy českých a čínských podnikatelů, a samozřejmě o to, hledat možnosti odbytu českého zboží na čínském trhu.

V souvislosti s vámi jsme však slyšeli o jiné roli. Mohl byste prý vstoupit do ČSSD v Libereckém kraji. Je to tak?

Těch nabídek mám víc. Pokud jde o vstup, v sociální demokracii se vstupuje do místní organizace. Tyto věci probíhají na několika místech a já ty věci zvažuji.

Na kterých místech?

To bych nerad uváděl a myslím, že to není ani v tuto chvíli potřeba a není to ani stoprocentně aktuální.

Chce se vám vrátit do ČSSD a vstoupit znovu do stejné řeky?

Myslím, že je to jiná řeka, uplynulo několik let a změnila se i společensko-politická situace. Mohu pomoci svými zkušenostmi k tomu, aby ČSSD zlepšila svoji politickou pozici, aby se dostala výš. Mohu být jen voličem, můžu být členem, to záleží na členech, na místní organizaci. A mohu hrát i větší roli, nevnucuju vůbec nic.

A ta vaše snaha pomoci by směřovala už k nejbližším parlamentním volbám?

Určitě, protože pokud vedení sociální demokracie neudělá kroky v programové oblasti, Znovu u rybiček

Jiří Paroubek kdysi ČSSD přivedl k úspěchu. Teď to chce zopakovat

nezmění trochu vnitrostranický život nebo dost podstatně komunikaci s veřejností a marketing, sestup volebních preferencí, který je patrný v posledních čtyřech letech, bude pokračovat. A může negativně kulminovat v příštích volbách do Sněmovny.

V krajských volbách jste se trefil s odhadem, že ČSSD získá do 15 procent hlasů, jaký výsledek odhadujete ve volbách následujících?

Pokud se neprojeví touha po změně a sociální demokracie bude pokračovat směrem, jakým jde, tak se obávám, že to může za jedenáct měsíců dopadnout někde mezi deseti dvanácti procenty.

Jakých témat by se ČSSD měla chytit, aby zvrátila ten trend?

Je to celá soustava věcí. Když jsem v roce 2005 převzal odpovědnost za ČSSD, byla na deseti procentech. Musel jsem změnit úplně všechno. Teď je to potřeba zase. Říci, jaké jsou priority programu pro nejbližší období, co nového v tom programu přibude nebo co ze „starých“věcí pojmout jinak. Pak jde o vnitřní život ČSSD i o vnější působení. A snažit se převzít strategickou iniciativu.

Pro strategickou iniciativu jsou klíčová témata, jaká konkrétně by to měla být?

Nejdůležitější témata se týkají přeměny diskurzu, který probíhá v politice především mezi ČSSD a ANO – na diskurz mezi levicí a pravicí. To by prospělo do budoucna i politickému systému, kdyby se hnutí ANO muselo vymezovat spíše jako pravostředová strana nežli strana všeobjímajícího gaullistického typu. Takže jsou to témata typu daní, druhá sazba korporátní daně zejména pro zahraniční firmy. Ze země odchází v některých letech i přes tři sta miliard v dividendách, takže kdyby tu zůstalo nějakých

Tehdy padesát šedesát miliard, měli bychom vyřešený problém se státním rozpočtem, byl by vysoce přebytkový. Dalším tématem je silná koruna, což bohužel ČSSD neakcentuje. Dokonce ústy některých svých představitelů vyjadřuje podporu politice slabé koruny České národní banky. Přitom to, že je slabá koruna, je možná maličkost pro někoho, kdo pracuje v čele ČNB, ale pro běžného člověka ze střední vrstvy asi ne. Pak třeba eventuální cizí vojenská základna na našem území, což bude téma, které nepochybně otevřou Američané. Viděl bych dvanáct patnáct témat, která mohou zásadně změnit obraz ČSSD.

Chybí vám hodně aktivní politika?

Samozřejmě bych rád prospěl a ještě něco udělal. Ale když to nebude politika, budu se věnovat své rodině a zájmům, kterých mám hodně. Posledního tři čtvrtě roku jsem úplně změnil přístup ke stravě, cvičím dvě a půl hodiny denně, shodou okolností čínská cvičení čchi-kung a chuej-čchun-kung jsou užitečná pro dramatické zlepšení zdravotního stavu. Změna stravy a skoro žádný alkohol a najednou zjišťuji, v jaké pozici jsou američtí mormoni, kteří nepijí alkohol celý život. Neutratí a ušetří spoustu energie. Já tu energii – i díky tomu, že se nezdržuji některými věcmi co dřív – dnes mám. Pokud mi něco nabídnou, řeknu jim, jestli mi to vyhovuje, nebo ne, a pak se buď dohodneme, nebo ne. Sám v tuto chvíli žádnou představu nemám.

Kdyby to byl zrovna ten Liberecký kraj, o kterém jsme slyšeli, tam byste si věřil na pozici lídra?

Je předčasná otázka, jestli takový kraj, nebo Ústecký, nebo Středočeský. Dělat volebního lídra v některém kraji je významné, ale pokud bych neměl možnost měnit politiku ČSSD, představy o nějakém grandiózním úspěchu bych si mohl dělat těžko. Je potřeba změnit spíš politiku a teprve pak nějaké lidi a třeba lídry.

Viděl bych dvanáct patnáct témat, která mohou zásadně změnit obraz ČSSD.

Premiér Sobotka se teď snaží vystupovat ostřeji proti Andreji Babišovi. Jasně například řekl, že mu nehodlá ustoupit se změnami EET. Vám někteří přezdívali buldozer, může s podobnou taktikou uspět i Sobotka?

Jsem trochu v rozpacích. Konstatování o nekvalifikovanosti Andreje Babiše ve vztahu k EET ze strany Bohuslava Sobotky je zcela namístě. Ale jeden rozměr je to, že je to pravda, a druhý je rozměr marketingový. A tak, jak to postavil Andrej Babiš, se to dá těžko odmítnout. Bohuslav Sobotka měl možnost říct: Vy si snad z nás děláte legraci, pane Babiši! Proč tyto skupiny lidí a proč ne jiné? Pojďme se domluvit, že to zrušíme, odložíme a vy si to zkusíte nanovo. Pak by živnostníci blahořečili nikoli Andreji Babišovi, ale Bohuslavu Sobotkovi.

Měl by Sobotka jako předseda ČSSD pokračovat, nebo skončit?

On má chuť pokračovat, tak asi bude. Osobně si myslím, že by to bylo dobré řešit jiným volebním lídrem. Ale upřímně, žádného volebního lídra, který by přivedl senzační změnu, tady nevidím.

Jako předseda ČSSD jste k sobě často bral tehdy nadějné politiky – Jana Hamáčka, Michala Haška, Jeronýma Tejce. Tejc teď hodlá kandidovat na pozici dvojky strany. Vidíte v něm nebo některém z dalších zmíněných budoucnost?

Budoucnost mají všichni, ale je otázka jakou. Měli by se snažit vyprofilovat na programových věcech, a ne na jednotlivostech, jako to třeba celkem nešťastně udělal Jeroným Tejc s modifikací přístupu k právu azylu, což je posvátné právo. Pan Zimola zase mluví o dělení funkce předsedy strany a premiéra, ale to jsou až věci druhého řádu. První řád je přece v programu, v tom, co by ČSSD chtěla nově nabídnout.

Na jaké skupiny voličů by se ČSSD měla zaměřit?

Na voliče levicového. Ale také ekologicky uvažujícího. A k tomu potřebujete ekologická témata. Třeba pan Zimola by měl přehodnotit svůj přístup k Národnímu parku Šumava. Osobně bych dával přednost tomu, aby tam vznikla největší přírodní rezervace v Evropě mezi Pyrenejemi a Uralem. Pan Zimola to chce rozdělit, chce, aby se tam více těžilo a pozemky se co nejvíce zhodnotily. ČSSD by pak měla totálně přehodnotit svůj přístup k atomové energetice. Stavět témata na dostavbě Temelína a Dukovan je předpotopní. Orientovat se na výrobu energií z obnovitelných zdrojů tak, aby stále více lidí dostávalo podporu na svoji výstavbu a mohli si vyrábět energii pro sebe. Svět se zásadně mění a pohled sociální demokracie by měl být jiný než pohled nějakých zájmových skupin, které chtějí získat obří zakázku, co bude jen zátěží pro většinu obyvatelstva.

Jiří Paroubek plánuje politický comeback. Dobu, kdy byl na vrcholu, připomíná v jeho kanceláři akvárium, které měl už kdysi v Lidovém domě. Vznikla u něho fotografie Jana Zátorského oceněná v soutěži Czech Press Photo (dole). Včera Paroubek pro MF DNES po osmi letech zapózoval u rybiček znovu. Foto: Petr Topič, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.