Pozor, letí letadlo. Staré stroje se vydaly napříč Afrikou

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Neví ale, že ani on není tím, za koho se vydává…

Jedním takovým případem se nyní Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který funguje jako civilní kontrarozvědka, skutečně zabývá. Ve svých řadách totiž odhalil „krtka“, dvojího agenta. I když ten si podle zatím známých informací počínal spíš amatérsky.

Nenápadný radikál

„Podařilo se nám mezi spolupracovníky odhalit podezřelého islamistu,“potvrdil úřad časopisu Der Spiegel v úterý večer. Podle státního zastupitelství v Düsseldorfu je 51letý muž nyní ve vazbě, podal už také částečnou výpověď. V ní uvedl, že jeho cílem bylo infiltrovat tajné služby, shromáždit dostatek výbušnin a následně provést útok ve jménu Alláha na hlavní sídlo BfV v Kolíně nad Rýnem.

S přípravou realizace tohoto záměru ale nejspíš ještě nestihl začít. Podle mluvčího BfV neexistují žádné důkazy, že by úřadu a jeho pracovníkům hrozilo bezprostřední nebezpečí.

Úřad a zároveň jeho zaměstnavatel muže vystopoval přibližně před čtyřmi týdny. Původně bankovní úředník a otec od rodiny nastoupil k tajným službám letos v dubnu, jeho hlavním úkolem mělo být sledování islamistické scény v Německu. Zároveň ale pod falešným jménem vystupoval na internetu, kde se hlásil k radikálnímu islámu a vyzrazoval služební tajemství, jako například místa a časy plánovaných policejních zásahů. Nabízel dokonce pomoc s přípravou teroristických útoků. Spolkový úřad na ochranu ústavy na to přišel díky tomu, že příslušný internetový chat sledoval jeden jeho další zaměstnanec.

Podezřelý má německé občanství, pochází ale ze Španělska. Podle ředitele BfV Hanse-Georga Maassena se radikalizoval nenápadně, lidé z jeho okolí si ničeho nevšimli. Nejspíš v roce 2014 tajně konvertoval k islámu.

„Krtků“nyní přibývá

S vyznavači radikálního islámu má Německo stále větší problém. A ani kontrarozvědka není zcela odolná vůči infiltraci zvenčí.

Hans Georg Maassen v této souvislosti také uvedl, že jeho úřad je opakovaně terčem zahraničních služeb nebo extremistů, kteří se do něj snaží proniknout. Nyní BfV prošetřuje, jestli podezřelý muž napáchal škody, případně v jakém rozsahu.

Salafisté patří v posledních letech mezi nejrychleji rostoucí extremistické skupiny v Německu. Spolkový úřad na ochranu ústavy v současné době eviduje 9 200 členů tohoto ultrakonzervativního hnutí. I proto se za posledních několik let salafistická scéna dostává stále více do hledáčku

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.