Trump: „Úplně odcházím z byznysu.“

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Milan Vodička redaktor MF DNES

Ta zpráva zní hezky, ale až teprve 15. prosince bude jasné, co Donald Trump udělá se svým impériem.

Teď oznámil, že se od něj odstřihne, protože vyhrál mnohem větší a zajímavější impérium. Ale to jsme věděli. V lednu na začátku kampaně řekl: „Když se stanu prezidentem, nebudou mě moje firmy ani trochu zajímat. V porovnání s Amerikou jsou to jen drobné.“

Dopředu bylo jasné, že ani tak výkonný a chronicky nespavý člověk jako Trump (zprávu o tom, že se vzdá svých firem, oznámil ve čtyři ráno, což je doba, kdy se obvykle budí) by nestihl být prezidentem USA na plný úvazek a současně řídit miliardovou společnost.

„Úplně opustím své skvělé podniky, abych se mohl plně soustředit na řízení země, abych udělal Ameriku zase skvělou,“napsal Trump. „Nepřikazuje mi to sice žádný zákon, ale cítím, že je vizuálně důležité, abych se jako prezident nedostal do střetu zájmů se svým podnikáním.“No, tak jednoduché to nebude. Hlavní otázka je, jak bude odstřižení od byznysu vypadat.

To Trump oznámí až 15. prosince. A protože u toho budou jeho děti, s nimiž firmu řídil doposud, lze si představit, jaký je zřejmě plán.

Jenže pokud firmu přepíše na ně a nechá na nich i její řízení, jak to teď vypadá, karabáč odpůrcům z ruky nevyrazí. Budou ho pořád moci vinit ze střetu zájmů, protože si lze jen těžko představit, že s dětmi po dobu svého prezidentství nebude hovořit – a pokud bude, že se zcela vyhnou otázkám byznysu.

Je to stejné, jako by řekl, že firmu přepíše na manželku, ale budou držet bobříka mlčení.

Ideálním, ale takřka nepředstavitelným a vůči dětem i krutým řešením by bylo zřízení „slepého“svěřeneckého fondu. Ale to by znamenalo, že rodinný majetek včetně mrakodrapů, golfových hřišť či kasin by měl řídit manažer, kterého jmenuje například právní kancelář nebo soud, a Trumpovi s ním nebudou nikdy ve styku. Jen se budou modlit, aby jim impérium za dobu otcova prezidentství nerozebral.

Ale i to má pro Trumpovy kritiky zásadní háček. Fungovalo by to za situace, kdy by majetkem Trumpových byly akcie, s nimiž by fond obchodoval, takže by za chvíli prezident nevěděl, co vlastně v portfoliu je, tudíž by nemohl být ovlivněn ze střetu zájmů.

Ale protože jde o nemovitosti, často v kritických zemích, jako jsou Čína, Turecko či Saúdská Arábie, bude je mít pořád na očích, a tudíž mu budou připomínat jeho obchodní zájmy.

Fundamentalisticky nejčistším odstřižením by tak bylo, kdyby Trump nechal vše prodat a pořídil si jen cenné papíry.

Ale to je řešení, jaké se v jeho atypickém případě – bude první multimiliardář a realitní magnát v Bílém domě – rovná zřejmě sci-fi. Musel by totiž zničit vše, co budoval a na čem nyní pracují jeho děti.

A tak bude pořád dál a dál poslouchat řeči o střetu zájmů, což vydrží – zvlášť pokud by měl jako prezident výsledky.

Foto: AP

Co dál? Donald Trump konkrétní plán zveřejní 15. prosince.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.