Syřan dostal v Maďarsku deset let za násilí na hranici

MF DNES - - ZE SVĚTA -

tajných služeb. Z Německa dosud odešlo za Islámský stát a další teroristické skupiny bojovat kolem 850 islamistů, přičemž 274 z nich se už vrátilo do Německa. Téměř polovina navrátilců zůstává i nadále v úzkém spojení s extremisty.

K radikalizaci osob, které z Německa odjely bojovat třeba za Islámský stát, nejčastěji přispívá skupina jejich přátel (v 54 procentech případů), salafistické mešity (48 procent), internetová propaganda (44 procent) nebo takzvané islámské semináře (27 procent).

Případ rezonuje i na politické scéně. Podle sociálních demokratů (SPD) ukázal na možné bezpečnostní mezery a je třeba vše důkladně prošetřit. Naopak podle zástupců křesťanských demokratů (CDU) případ dokazuje, že kontrolní mechanismy BfV fungují. Zelení pak požadují důkladnější prověřování spolupracovníků tajných služeb.

Trest desetiletého vězení vynesl včera soud v maďarském městě Szegedu nad Syřanem Ahmedem Hamedem. Potrestal jej za účast na násilných nepokojích, které se loni v září odehrály na maďarsko-srbské hranici. Několik stovek migrantů tam zaútočilo na policii a prorazilo hraniční plot.

Čtyřicetiletý Syřan loni 16. září během prudkých střetů s policisty podle prokurátorů pomocí megafonu podněcoval migranty, aby prorazili hraniční plot s ostnatým drátem. Zapojil se podle nich i do házení kamení na členy ostrahy hranice. Skupině osob včetně něj se pak podařilo u přechodu Röszke prorazit bránu v hraničním oplocení a do Maďarska proniknout.

Ahmed Hamed, který deset let legálně žije na Kypru, před soudem řekl, že na maďarsko-srbskou hranici se vydal jen proto, aby pomohl svým rodičům spojit se s ním v západní Evropě díky přistěhovalecké vlně. Organizace Amnesty International rozsudek kritizovala. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.