Odborníci v Rusku chtějí povinné testy na AIDS

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Luboš Palata

Rusko vcelku nedávno vyděsila zpráva o vyhlášení „stavu epidemie“AIDS ve více než milionové uralské metropoli Jekatěrinburgu. Ve čtvrtém největším městě Ruska je nakažen virem HIV už každý padesátý obyvatel.

Úřady pak velice rychle vzaly zpátečku a žádná výjimečná opatření přijata nebyla. Jak se ukazuje nyní, kdy si Rusko stejně jako celý svět připomíná Den AIDS, situace nabývá rozsahu epidemie už téměř v celé Ruské federaci.

Šéf Federálního centra pro prevenci a boj s AIDS Vadim Pokrovskij uvádí, že podle odhadů jsou dnes v Rusku nakaženy virem HIV už téměř dva miliony lidí. Číslo přesáhlo procento celkové populace v Rusku, což je nejvíce v rozvinutém světě. „Říkat, že to není epidemie, znamená brát velice málo v potaz skutečný stav,“říká Pokrovskij. „AIDS je nyní v Rusku nejnebezpečnější infekcí, která si vyžádá vůbec nejvíce obětí,“varuje současně. Podle jeho mínění by bylo třeba otestovat na HIV povinně všechny ruské občany.

„Nacházíme se ve stavu, kdy se situace kolem AIDS mění ve všeobecnou epidemii,“upozornil Pokrovskij, podle něhož je situace nejlépe viditelná na nárůstu HIV infikovaných těhotných žen. „Už v patnácti regionech Ruska je více než procento těhotných žen nakažených HIV, v některých regionech už tento podíl přesahuje 1,5 až 2 procenta,“citoval Pokrovského server News.ru.

I když byl pro příští rok v Rusku navýšen rozpočet na léky proti AIDS, nejsou k dispozici moderní preparáty. Rusko také nemá speciální preventivní program pro nejrizikovější skupiny: narkomany a prostitutky. U narkomanů se přitom riziko nakažení pohybuje kolem 50 procent.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.