Churchill také neškolil vojáky

MF DNES - - NÁZORY -

Do omrzení stále přicházejí zprávy o tom, jak si migranti dělají z lodí Frontexu taxislužbu pro přepravu do Itálie. Tato situace se stále opakuje, proč to nikdo neřeší?

Mezinárodní úmluvy o volném moři ukládají kapitánům lodí povinnost přijmout trosečníka na palubu nebo ho dopravit na pevninu. Trosečník si ale nemůže poroučet, kde ho má kapitán vysadit. Pobřežní státy mají při záchraně spolupracovat. Proč tedy vozí Frontex „trosečníky“do Itálie, když má blíže africké pobřeží? To, že nelze vracet silou běžná plavidla z mezinárodních vod zpět k pobřeží, jistě neznamená, že nelze vysadit na břeh trosečníky.

Navíc v případech, kdy si lidé přivodí nebezpečnou situaci sami úmyslně, nemohou uplatňovat stejná práva jako skuteční trosečníci. Zřejmě se čeká, až nastane totální kolaps s miliony migrantů, které nebude v Evropě kam umístit. — Jaroslav Novák Bohumil Kartous (v glose publikované v MF DNES 28. 11.) hodnotí schopnosti velení naší armády podle prezidentova umění vystřelit z útočné pušky. Připadá mi to jako snaha kopnout do prezidenta, nebo snad Winston Churchill v bitvě o Gallipoli prokázal svou válečnickou schopnost, chodil mezi vojáky na frontě a ukazoval jim, jak se drží puška? Ten článek mi připadá dost ubohý. — Pavel Kovář

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.