Ve finanční gramotnosti Češi stále pokulhávají

MF DNES - - EKONOMIKA - Monika Slánská spolupracovnice MF DNES Aleš Černý redaktor MF DNES

Právní zástupce společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE) Petr Kuhn slibuje nezajištěným věřitelům firmy až dvacetiprocentní uspokojení jejich pohledávek – pokud zdárně proběhne restrukturalizace firmy, která se do problémů dostala hlavně kvůli opožděné dostavbě turecké elektrárny Adularya a špatné situaci na trhu.

„V případě reorganizace odhadujeme míru uspokojení zajištěných věřitelů ve výši hodnoty zajištění a nezajištěných věřitelů přibližně v rozpětí 10 až 20 procent,“řekl Petr Kuhn při prezentaci plánu na schůzi věřitelů.

Plán, který by měl proběhnout do září roku 2018, počítá s prodejem nebo ukončením činnosti některých částí firmy, počet zaměstnanců by se měl snížit ze současné tisícovky zhruba o třetinu.

Proti návrhu vystoupil například zástupce společnosti Wetag, která insolvenční řízení iniciovala. Nelíbilo se mu třeba schválení reorganizačního plánu, který podle něj nesplňuje všechny náležitosti.

„Reorganizace VPE bude velmi náročná vzhledem k velké provázanosti s dalšími firmami ve skupině. Deklarovaný dostatek zakázek není dostatečnou zárukou úspěchu,“komentoval rozhodnutí věřitelů Tomáš Pastrňák, předseda České asociace interim managementu.

Pro Vítkovice je však včerejší jednání jen prvním krokem z běžících insolvencí. Vedle Vítkovice ENVI a Gearworks je nově navrženo řízení i proti společnosti Mechanika. (sta)

Půlka lidí neumí vysvětlit, co je hypotéka nebo inflace. A čím dál víc dětí sice zná cenu nejnovějšího iPhonu, ale netuší, kolik stojí chleba. Podle posledního průzkumu finanční gramotnosti také překvapivě nezáleží na tom, jestli je člověk z města, nebo z vesnice. Ekonomice se daří. O Vánocích to mimo jiné znamená, že lidé rekordně utrácejí za dárky, ale chybějí řidiči, kteří by je přivezli.

Kladeňanka Lenka Lysoňková si minulé pondělí objednala v zahraničním e-shopu kabelku. V aplikaci sledující její doručení on-line se dozvěděla, že v pátek dorazila do Česka. Zároveň se tam dočetla, že jí kurýr zásilku přiveze v pondělí. Čekala na něj celý den marně.

Stejně tak po ujištění na infolince i v úterý. Ve středu ráno se vydala do depa ve Velkých Přílepech, že si kabelku vyzvedne sama. Zjistila však, že už tam není a má ji kurýr. Ten potom ve středu odpoledne skutečně kabelku doručil. Cesta přes půl Evropy tak trvala stejně dlouho jako dvacet kilometrů z Přílep do Kladna.

Příběh není ojedinělý. Na facebookové stránce dopravce DPD, jehož kurýři do Kladna doručovali zmíněnou tašku, se obdobné stížnosti množí. Stejně jako na stránce dalšího doručovatele PPL, spousta lidí si stěžuje i na službu Balík do ruky od České pošty.

Popisují, že často čekají i týden na dodávku, že kurýr slíbil přijet, ale nepřijel, případně přijel o několik hodin později, než nahlásil, a oni kvůli němu museli zbytečně čekat doma. V případě pošty se potom nezřídka dozvědí, že i přesto, že si zaplatili donášku domů, mají několik posledních dní, aby si balík převzali na pobočce. Časté jsou i stížnosti na to, že pošťák se ani nesnažil balík doručit a hned nahlásil, že zákazník nebyl doma.

97 miliard z e-shopů

I dopravci přiznávají, že nyní potíže mají. „Konkrétně ve Velkých Přílepech je nyní nárůst balíčků téměř o sto procent oproti minulému roku. Takže ano, ke zpoždění může docházet. V tuto chvíli napříč celým DPD pracujeme na zajištění co nejvyšší možné kvality doručení a odbavení všech balíčků,“říká ředitel DPD Miloš Malaník.

Předvánoční špička a s ní spojený nárůst i problémy se opakují každý rok. Letos to však mají speditéři těžší než posledně. Češi totiž utrácejí za zboží na internetu přibližně o pětinu více než předchozí rok.

Asociace pro elektronickou komerci předpokládá, že letos bude objem tržeb e-shopů činit 97 miliard korun oproti loňským 81 miliardám. Období vrcholu před vánočními svátky potom zpravidla představuje nárůst o 250 až 300 procent oproti běžnému týdnu v září téhož roku.

Firmy tak mobilizují brigádníky jak do skladů, tak na doručování balíčků. Jenže už není z čeho brát. České ekonomice se daří a nezaměstnanost je rekordně nízká. „Nejvíce je to patrné právě na méně atraktivních pracovních postech, kde se očekává hodně práce za málo peněz,“potvrzuje manažer náboru personalistické firmy ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Právě řidičů, tedy i těch, kteří jsou zodpovědní za doručení zboží přímo k zákazníkovi, je nedostatek na všech frontách. Od autobusáků a „kamioňáků“až po ty, kteří vozí zavazadla na letišti. „Nejen Česká pošta, ale celé odvětví se potýká s nedostatkem pracovníků na pozice řidič, doručovatel nebo třídič. Objektivně je situace na trhu práce z pohledu potenciálního zaměstnavatele horší než loni,“popisuje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

V porovnání s těžšími časy klesla i motivace brigádníků k vykonávání často špatně placené a psychicky vyčerpávající práce. Stává se tak třeba, že až ráno „na place“dispečeři zjistí, že pětina pracovní síly na směnu nepřišla a ani to nedala nikomu vědět.

Jak speditéři zvládnou špičku, je klíčové kromě zákazníků zejména pro samotné e-shopy. Ty velké zpravidla nabízejí víc možností doručení, přičemž kombinují vlastní logistiku se službami externích dopravců. „Letos budeme mít historicky nejvíc posil, přibližně pět set brigádníků vyztuží naši logistiku a další stovka prodejní síť,“říká například ředitel logistiky Alza.cz Rudolf Žůrek.

Z e-shopů proto zní klasická rada: Kdo se nechce vystavovat stresu a riziku, má nejvyšší čas na to, aby si dárek objednal. Pro ty, kteří mají tu možnost, je potom řešením i vyzvednutí na výdejním místě. Tuto možnost ostatně třeba v Alze volí více než polovina zákazníků.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.