Ceny v eurozóně zrychlují růst

MF DNES - - EKONOMIKA -

„Daná problematika je po právní stránce poměrně komplikovaná, nicméně obecně lze říci, že za určitých okolností nejsou menší úpravy již uzavřených smluv vyloučeny,“řekl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Odboráři ještě minulý týden hrozili stávkami, teď ale věří, že už mají jistotu, že peněz budou mít od ledna více. Ve hře je ale další spor mezi nimi a firmami provozujícími městskou hromadnou dopravu.

Dopravní podniky, ve většině případů vlastněné městy, se nedomnívají, že nové nařízení platí i na ně, a tak nepočítají s tím, že by ho dodržovaly. Navíc chtějí také peníze, obávají se totiž, že jim začnou řidiči utíkat na meziměstské linky. Dosud se průměrná hodinová mzda v MHD pohybuje zhruba o třicet korun výš. „Vidíme to jako diskriminaci. Může to pochopitelně mít vliv na fluktuaci řidičů, už teď je řidičů velký nedostatek,“podotkl Antonín Macháček, výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků.

Svaz měst a obcí proto už natahuje ruku po další až 1,5 miliardy korun. „Nyní chceme, aby nám města a obce vyčíslily, na kolik je přijde opatření, které zabrání odchodu jejich řidičů. Peníze pak budeme žádat po vládě,“uvedl šéf Svazu měst a obcí František Lukl. Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlil na 0,6 procenta z říjnových 0,5 procenta. Jedná se o nejvyšší inflaci za posledních 31 měsíců. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.