Obchodní centrum v Letňanech mění vlastníka

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická redaktorka MF DNES

Nekonečný příběh o Metropolitním plánu dnes pokračuje vypršením lhůty, do které měla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Strana zelených) vyřešit krizi ohrožující budoucí podobu Prahy. Termín si stanovila sama. Co svým kolegům v radě řekne, odmítla prozradit. Jasné nicméně je, že se nehodlá držet doporučení expertní komise, kterou jako důvěryhodnou složila sama. Odborníci totiž do čela týmu doporučili architekta a autora Metropolitního plánu Romana Kouckého.

Ten odstoupil poté, co musel skončit jeho nadřízený, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petr Hlaváček. Odvolán byl proto, že nechtěl propustit Kouckého. Po architektově odchodu se rozpadl i jeho tým a práce na Metropolitním plánu se zastavila. „Kancelář je prázdná, plán je zakonzervovaný,“říká Koucký. Náměstkyně však tvrdí, že se většina týmu vrací a naopak přibudou noví lidé, jejichž specializace předtím na úřadě chyběly – třeba sociologie nebo ochrana památek. Plán je velmi důležitý pro všechny budoucí stavební projekty v metropoli a původně měl být hotový do roku 2020.

Spory místo práce

Nyní se lhůta zřejmě prodlouží kvůli jedinému faktu. Kolínská navzdory doporučení chce do funkce prosadit bývalého pražského primátora Jana Kasla. „Jediný totiž dokázal projednat a prosadit nyní platný územní plán, schválený v roce 1999. Má zkušenosti, které jsou v této fázi příprav nového územního plánu velmi cenné,“uvedla. Kasl je však pro radní coby politik nepřijatelný a Kolínská to podle informací z magistrátu dobře ví. Argumentuje však, že už její favorit v politice delší dobu není a stejně jako Koucký je profesí architekt.

Zvykem však na magistrátu je, že radní si do gescí nezasahují, a pokud jej Kolínská navrhne, nejspíš bude schválen. Nebo se krize opět protáhne. Což zřejmě nastane tak jako tak, protože Kolínská prý chce se jmenováním Kasla počkat až na nového ředitele IPR. Na toho se musí vypsat výběrové řízení, což má v gesci náměstkyně. „Pokyn k vypsání výběrového řízení mám připraven, záleží na koaličních partnerech, zda pro něj v úterý zvednou ruku,“slibuje. Jenže to už údajně slíbila několikrát a nikdy ho nepředložila. „To vše neznamená, že pan Koucký nemůže na plánu dál pracovat. Ostatně jeho odchod z IPR jsem nikdy nepožadovala,“brání se Kolínská a zároveň navrhuje řešení, i když podle ní za skluz na vypracování územního plánu metropole může právě Koucký. „To odmítám komentovat. Chci si zachovat duševní zdraví,“řekl Koucký.

Když není vývoj, přijde smrt

Podle informací z magistrátu by také náměstkyně mohla chtít svou gesci předat někomu jinému s tím, že jsou všichni proti ní. Kolínská se totiž prý staví proti novým projektům a rozvoji města. „Brání lidem v Praze, aby se jim dobře žilo. Město je živý organismus, a když se nerozvíjí, nastává smrt. To je zákon přírody,“míní Koucký a dodává, že mu na budoucnosti plánu záleží proto, že je jeho dílem. Coby autor by se mohl obrátit na soud, pokud by měl plán dokončovat někdo jiný. Míní ale, že by to nemělo smysl a že právní názory na rozsah jeho duševního vlastnictví se různí. S dočasným ředitelem IPR Ondřejem Boháčem však nyní řeší svou budoucnost v týmu. „Když do něčeho vložíte pětadvacet let života, nevidíte pak důvod odcházet v polovině práce. Nejsem zvyklý věci nedodělávat,“dodal Koucký.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej pražského Obchodního centra Letňany z rukou řetězce Tesco do vlastnictví německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Přesnou hodnotu miliardové transakce firmy nezveřejnily. Hypermarket Tesco v Letňanech zůstává v provozu na základě dlouhodobého pronájmu. ÚOHS řešil, zda je prodej v pořádku ohledně pronajímání obchodních ploch na území hlavního města. Tržní hodnota Obchodního centra Letňany je podle posudku společnosti NSG Morison, který firma letos zveřejnila v obchodním rejstříku, 610 milionů korun. Hodnota nemovitostí centra je 6,3 miliardy při závazcích 5,6 miliardy korun a kauci 56 milionů. Dokument dále uvádí, že roční návštěvnost centra od března 2014 do února 2015 činila 6,7 milionu lidí. Výnosy z pronájmu centra ve finančním roce 2015/2016 dosáhly 354 milionů korun. (ČTK)

„Když do něčeho vložíte pětadvacet let života, nechcete pak odcházet v polovině práce. Nejsem zvyklý věci nedodělávat.“

Praha 8 včera odpoledne slavnostně otevřela nový dům sociálních služeb. Má 21 lůžek pro seniory ve dvou- a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí objektu je i kuchyně, jídelna a prádelna. Stavbu schválila rada v roce 2008 s náklady přes 120 milionů korun. V příštím roce chce Obvodní ústav sociálně-zdravotních služeb otevřít ve druhém patře ještě 31 lůžek pro klienty se sníženou soběstačností. Celkem je na území hlavního města 22 domovů pro seniory. Třináct jich provozuje Praha, další domovy spravují soukromé společnosti nebo neziskové organizace. Z městských částí mají vlastní kromě Prahy 8 i Praha 2, 9 a 10. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.